Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Międzyrzec Podlaski: Konferencja „Nowy Ład – zmiany podatkowe 2022 r.” (film)

29 listopada w Międzyrzecu Podlaskim miała miejsce konferencja dotycząca zmian podatkowych, które będą obowiązywały przedsiębiorców od 2022 r. Konferencję poprowadzili Łukasz Krzymowski z Biura Rachunkowego oraz adwokat Michał Pomorski specjalizujący się w prawie podatkowym.

Podstawą prawną nadchodzących regulacji jest ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa została już raz znowelizowana, spodziewamy się, że dojdzie do tego jeszcze nie raz do końca roku i zapewne również po nowym roku – zauważa Łukasz Krzymowski z Biura Rachunkowego. – Czeka nas rewolucja, będą to bardzo niekorzystne zmiany dotyczące przedsiębiorców. Jesteśmy tu po to, by ich przygotować

Jak przyznaje, zapowiadane przez rząd dobre zmiany będą dotyczyły tylko niewielkiej liczby osób pracujących na etacie, natomiast w ogromnej większości stratni będą przedsiębiorcy. W środowisku pojawiają się opinie, że przedsiębiorcy będą kierować swoje rozliczenia do innych państw. – Nie będzie to łatwe, ponieważ Nowy Ład zaostrza przepisy dotyczące rozliczania spółek zagranicznych. Czekamy na wiele wyjaśnień. Największą zmianą jest składka zdrowotna, obecnie płacona przez przedsiębiorców w stałej kwocie 381,81 zł i nie jest uzależniona od dochodu przedsiębiorcy, a od przeciętnego wynagrodzenia. 

W roku 2021 składka zdrowotna wynosi 381,81 zł, ale 328.78 zł odliczane jest od podatku, więc realny koszt składki tej składki dla przedsiębiorcy to 53,03 zł. Od 2022 r. składka zdrowotna będzie w stałej kwocie uzależnionej od rocznego przychodu. Będą funkcjonowały trzy progi:
– przychód do 60 tys. zł rocznie – składka ok. 324zł/mc
– przychód między 60 tys. a 300 tys. zł – składka ok. 540 zł/mc
– przychód powyżej 300 tys. zł – składka ok. 927 zł/mc
Brak prawa do odliczenia składki lub jej części od podatku oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu.

Podatnicy płacący podatek na zasadach ogólnych (17%/32%) składkę zdrowotną opłacać będą w wysokości 9% dochodu nie mniej niż 270 zł (9% minimalnego wynagrodzenia). Nie uwzględniane są różnice remanentowe. Również i w tym przypadku brak będzie prawa do odliczenia składki zdrowotnej od podatku. 

Podatnicy płacący podatek liniowy (19%) składkę zdrowotną opłacać będą w wysokości 4,9% dochodu nie mniej niż 270 zł (9% minimalnego wynagrodzenia). Brak prawa do odliczenia składki od podatku.

Składka zdrowotna dla osób współpracujących, wspólników spółek komandytowych i wspólników jednoosobowych sp. z o.o. wyniesie 9% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, co da ponad 500 zł/mc.

Wśród innych zmian:

Całkowitą nowością w 2022 r. będzie tzw. „ulga dla klasy średniej„, którą wyliczyć można według wzoru:
1. (A x 6,68 proc. – 4566 zł) ÷ 0,17, dla A wynoszącego co najmniej 68 412 zł i nieprzekraczającego kwoty 102 588 zł
2. (A x (-7,35 proc.) + 9829 zł) ÷ 0,17, dla A wyższego od 102 588 zł i nieprzekraczającego kwoty 133 692 zł.
Ulga przysługuje tylko pracownikom i przedsiębiorcom rozliczającym się na zasadach ogólnych. Nie przysługuje m.in. emerytom, członkom zarządów, przedsiębiorcom rozliczającym płacącym podatek liniowy.

Minimalny CIT obejmie wszystkich podatników CIT, którzy:
– ponieśli stratę
– osiągnęli dochód, który stanowi nie więcej niż 1% przychodów
Podstawą opodatkowania będzie nie faktycznie poniesiony zysk, a 4% przychodów osiągniętych przez podatnika. W praktyce podatek wyniesie 0,4% przychodów. Minimalnym CIT nie będą objęte spółki o stażu mniejszym niż 3 lata, przedsiębiorstwa finansowe oraz takie, które odnotowały spadek przychodów o co najmniej 30% r/r. Minimalnego CIT nie stosuje się do półek, których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne oraz nie posiadających udziałów w innych spółkach.

W przypadku zatrudnienia pracownika „na czarno” lub wypłaty choćby części wynagrodzenia „pod stołem” pracodawcę czekają dwie sankcje:
– dodatkowy przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za każdy miesiąc stwierdzonego zatrudnienia „na czarno”
– sfinansowanie składek ZUS zarówno od części pracodawcy jak i od części dotyczącej pracownika
Wyłączona zostaje w całości odpowiedzialność pracownika!

Drugi próg podatkowy od 2022 r. wzrasta z 85.528 zł do 120.000 zł. Kwota wolna od podatku będzie wynosiła 30.000 zł (tylko dla zasad ogólnych). Kwota wolna nie oznacza zwolnienia ze składki zdrowotnej 9%, która płacona będzie od każdej złotówki.

O sposobach zabezpieczenia się przed skutkami niekorzystnych zmian, które są możliwe, choć nie dla wszystkich przedsiębiorców, mówił podczas konferencji adwokat Michał Pomorski specjalizujący się w prawie podatkowym. – Takie rewolucje mamy co roku. Chodzi tu o to, by świadomie podchodzić do biznesu. Przedsiębiorcy z mniejszych miejscowości nie są informowani o zmianach. To też nie jest tak, że musimy wszystkiego wymagać od biura księgowego, bo księgowość jest po to, by podatki nam rozliczyć, a nie optymalizować. Trzeba sobie te kompetencje podzielić. Usługa doradztwa podatkowego polega właśnie na tym, by ustalić najlepszy model prowadzenia działalności przedsiębiorcy. Naszą rolą jest takie ustrukturyzowanie przedsiębiorstwa, żeby funkcjonowało optymalny – wyjaśnia Michał Pomorski. – W Polsce panuje mylne przekonanie, że nie warto korzystać z usług doradztwa podatkowego. A nawet w salonie fryzjerskim można tak zoptymalizować podatki, by płacić ich dużo mniej niż aktualnie. Myślę, że ta tendencja odwróci się w kontekście tych zmian, bo tutaj trzeba być cały czas na bieżąco. Lubię prowadzić politykę informacyjną dla przedsiębiorców, ponieważ – nie wiedzieć czemu – urzędy skarbowe tego nie czynią. Brakuje zorganizowanej akcji, która by polegała na informowaniu przedsiębiorców o ich prawach i obowiązkach.

W konferencji wzięło udział wielu przedsiębiorców z regionu. Ci, którzy przybyć nie mogli, mogą szukać pomocy w Biurze Rachunkowym w Międzyrzecu Podlaskim, ul. Lubelska 22, współpracującym z kancelarią prawną Pomorski Doradztwo Podatkowe z Płocka i Warszawy. – Od 30 lat prowadzimy rodzinną kancelarie podatkową. Pomagamy jednak przedsiębiorcom na terenie całego kraju. Nawiązaliśmy współpracę z Biurem i nasze usługi się uzupełniają, stąd dzisiejszy wybór Międzyrzeca jako miejsca konferencji – dodaje adwokat Pomorski. Udział w konferencji był dla przedsiębiorców bezpłatny, a dodatkowo po jej zakończeniu mogli skorzystać z konsultacji prawnej.

Kontakt:
Biuro Rachunkowe Andrzej Krzymowski w Międzyrzecu Podlaskim
tel. 83 371 64 16, e-mail: biuro@biuro-krzymowski.pl
Pomorski Doradztwo Podatkowe
tel. 22 102 21 11, e-mail: sekretariat@pomorski.pl

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski/Plansze prezentowane podczas konferencji
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Biper TV
film: Mariusz Maksymiuk/Małgorzata Mieńko

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama