Aptekarz literacki to projekt, który od maja do listopada 2021 roku realizowany był przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Polskim Towarzystwem Biblioterapeutycznym w ramach programu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”, którego operatorem jest Instytut Książki.
W ramach Projektu 40 osób z bibliotek publicznych z całej Polski wzięło udział w cyklu szkoleń, których celem było podniesienie kompetencji w zakresie doboru i wykorzystania literatury dla dzieci, młodzieży i seniorów, które umożliwią im uzyskanie wsparcia psychicznego, zmniejszenie stresu, poczucia osamotnienia lub wykluczenia, co ma szczególne znaczenie w warunkach pandemii i izolacji czytelników. Uczestnicy cyklu szkoleń online korzystając z odpowiedniej literatury i pomocy specjalistów/terapeutów nabyli umiejętności pracy z „wymagającym” czytelnikiem, poznali skuteczne metody komunikacji, wzmacniania jego odporności psychicznej, radzenia sobie z kryzysami.
Pierwszym warunkiem zdobycia Certyfikatu i znaku jakości było opracowanie przez uczestnika na podstawie zdobytych wiedzy i umiejętności oraz w oparciu o posiadany księgozbiór, wykazu książek terapeutycznych. Wykazy zatytułowane “Apteczka literacka” zostały przekazane do Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego w celu ich oceny i nadania znaku jakości „Księgozbiór na zdrowie”. W wykazie Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim znalazło się ponad 350 książek. Drugim wymogiem było przeprowadzenie zajęć dla określonej grupy czytelników z wykorzystaniem elementów biblioterapii oraz przesłanie Organizatorom stosownej dokumentacji. Zajęcia z młodzieżą odbyły się podczas Nocy Bibliotek w Gminie Międzyrzec Podlaski 8 października 2021 roku, dotyczyły różnych aspektów niepełnosprawności.
materiał/zdjęcie: Urząd Gminy Międzyrzec Podlaski
opracowanie: Anna Ostapiuk