Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Międzyrzec Podlaski: Z wizytą w Warsztacie Terapii Zajęciowej (film) (galeria)

Wstąpiliśmy z wizytą do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie podopieczni Moniki Andrzejuk przygotowują obecnie wyjątkowe ozdoby na zbliżający się kiermasz świąteczny.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Międzyrzecu Podlaskim to placówka dla dorosłych osób niepełnosprawnych z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym, do której obecnie uczęszcza 35 osób. – Mamy osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Z dysfunkcją narządu ruchu, dysfunkcją intelektualną i wzroku, z zespołem Downa i spektrum autyzmu – wyjaśnia kierownik WTZ Monika Andrzejuk.

Warsztat funkcjonuje w obecnym budynku przy ul. Zahajkowskiej od stycznia 2020 r., wcześniej przez 20 lat placówka mieściła się przy basenie przy ul. Zarówie. Podopieczni uczęszczają na zajęcia terapeutyczne w pięciu pracowniach: krawiecko-hafciarskiej, florystyczno-ogrodniczej, gospodarstwa domowego, plastycznej i komputerowej. Mogą również korzystać z siłowni. – Zatrudniamy specjalistów od rehabilitacji, mamy fizjoterapeutę, który prowadzi zajęcia ruchowe i psychologa zajmującego się wsparciem psychologicznym. Nasi podopieczni to głównie absolwenci szkoły specjalnej. Żeby móc uczestniczyć w terapii muszą posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które wydaje powiat. Jeśli dana osoba posiada w orzeczeniu wskazania o terapii zajęciowej to może przyjść do nas. Niestety rotacja na zajęciach jest mała i trzeba czekać w kolejce aż zwolni się miejsce. 

Placówka pełni rolę nie tylko rehabilitacji społecznej, ale też zawodowej. – Naszym zadaniem jest przygotowanie uczestników do pracy na otwartym lub chronionym rynku pracy. Mamy możliwość przeprowadzania praktyk w zakładach pracy – podsumowuje Monika Andrzejuk.

Kierownik WTZ zaprasza na kiermasz wyrobów świątecznych, który odbędzie się 12 grudnia na Placu Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie zostaną wystawione także prace podopiecznych placówki, którzy obecnie pilnie tworzą kolejne piękne ozdoby w różnych technikach zdobniczych.

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Biper TV
film: Małgorzata Mieńko

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama