Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Międzyrzec Podlaski: Z wizytą w Powiatowym Ośrodku Wsparcia (film) (galeria)

Odwiedziliśmy podopiecznych Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Białej Podlaskiej z siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim, którego działalność przybliżyła dyrektor Jadwiga Patkowska.

Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Białej Podlaskiej z Siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim jest jednostką organizacyjną pobytu dziennego działającą od stycznia 2006, przeznaczoną dla osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego z terenu Powiatu Bialskiego, które z powodu choroby psychicznej mają trudności w funkcjonowaniu w codziennym życiu w środowisku, rodzinie i społeczeństwie. Placówka prowadzi działalność dla 25 osób. 

W ośrodku rozwijane są umiejętności niezbędne do samodzielnego aktywnego życia, prowadzone są zajęcia podnoszące poziom zaradności i sprawności psychofizycznej. – Podopieczni na co dzień mogą uczestniczyć w zajęciach oferowanych przez różne pracownie, m.in. artystyczną, komputerową i kulinarną. Organizujemy zajęcia sportowe i rekreacyjne, spacery, wyjścia do kina i galerii, tak by uczestnicy mogli miło spędzić czas. Prowadzimy również treningi, które pozwalają osobom z zaburzeniami zdrowia psychicznego nauczyć się samodzielności, relacji międzyludzkich i radzenia sobie ze swoją chorobą. Mottem naszego ośrodka jest przysłowie holenderskie „Nie można nakazać wiatrowi, aby nie wiał, ale można budować wiatraki” – wyjaśnia  dyrektor POW w Białej Podlaskiej Jadwiga Patkowska.

Oprócz głównego budynku ośrodek obejmuje także świetlicę oraz osobny obiekt mieszkalny, w którym realizowany jest projekt „Utworzenie i prowadzenie mieszkań wspomaganych wspieranych w Międzyrzecu Podlaskim dla dla osób z niepełnosprawnością i niesamodzielnych”. – Są to jedyne w naszym powiecie i jedne z pierwszych w województwie mieszkania dla osób z zaburzeniami psychicznymi – zauważa Jadwiga Patkowska. – Nauczyłam się tutaj dużo samodzielności, gotowania, mam tutaj wielu kolegów – opowiada jedna z mieszkanek Beata

Ośrodek zapewnia ponadto:
– psychoterapię indywidualną i grupową,
– psychoedukację,
– treningi umiejętności społecznych,
– działania integracyjno-środowiskowe,
– terapię przez pracę.

Zajęcia odbywają się przez 5 dni w tygodniu, a uczestnicy biorą udział w organizowanych zajęciach w zależności od swoich potrzeb i możliwości.

             

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski/POW w Białej Podlaskiej zs. w Międzyrzecu Podlaskim
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Biper TV
film: Małgorzata Mieńko

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama