Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Konferencja prasowa #MuremZaPolskimMundurem (film) (galeria)

4 grudnia w Garnizonie 18 Dywizji Zmechanizowanej przy ul. Łomaskiej w Białej Podlaskiej odbyła się konferencja prasowa, którą zwołano z okazji uroczystego przekazania zebranych przez Pocztę Polską kartek pocztowych dla żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej.

Poczta Polska z dniem 15 listopada włączyła się w akcję społecznościową #MuremZaPolskimMundurem. W swoich 4700 placówkach na terenie całego kraju umożliwiła wszystkim chętnym osobom możliwość złożenia wyrazów uznania i wsparcia dla żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej. 

W trakcie zwołanej w dniu 4 grudnia konferencji, w której wzięli udział generał dywizji Wojska Polskiego Jarosław Gromadziński – dowódca 19 Dywizji Zmechanizowanej, prezes zarządu Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot oraz przedstawiciele Straży Granicznej – zastępca komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie Łukasz Ćwik i zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Lublinie Dariusz Chmielowiec, nastąpiło uroczyste przekazanie pierwszej partii kilkunastu tysięcy zebranych prac. – Przyłączyliśmy się do akcji w sposób charakterystyczny dla naszej firmy, wykorzystując zasoby Poczty Polskiej na terenie całego kraju. Umożliwialiśmy, umożliwiamy i będziemy dalej umożliwiać przekazywanie nieodpłatnie podziękowań, wyrazów uznania, życzeń świątecznych i wszystkich innych dowodów sympatii żołnierzom i funkcjonariuszom strzegącym naszego wspólnego bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej – mówił prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

Przekazanie kartek, w których niejednokrotnie pojawiały się również opłatki, nastąpiło tuż przed Mikołajkami, tak by żołnierze i funkcjonariusze odczuli w tym szczególnym dniu, że Polacy są z nimi myślą i z dobrym słowem. Także miejsce konferencji zostało wybrane nieprzypadkowo. Biała Podlaska to teren, gdzie wojsko powróciło po wielu latach. To garnizon formowany decyzją Ministra Obrony Narodowej z 2018 r. właśnie po to, by stać na straży wschodniej granicy Polski. – Dziękuję serdecznie za tę akcję. Otrzymujemy wymierne dowody sympatii i wdzięczności, jaka okazywana jest przez mieszkańców Polski. W tej naszej trudnej służbie mamy wsparcie społeczeństwa, a szacunek do munduru jest widoczny na co dzień. Wiele kartek jest wykonanych ręcznie, więc wiele osób poświęciło czas i energię, aby przełożyć na nie swoje emocje – zauważył generał dywizji Wojska Polskiego Jarosław Gromadziński, zapewniając, że jeszcze tego samego dnia kartki znajdą się na posterunkach żołnierzy. – Na co dzień w strefie przygranicznej spotykamy się z wieloma objawami sympatii. Wystarczą proste słowa „dziękuję za waszą służbę”, ale te kartki w okresie mikołajkowym naprawdę wiele dla nas znaczą.

Do podziękowań przyłączył się zastępca komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie płk Łukasz Ćwik. – Ta akcja wspomaga naszą świadomość, że ta nasza codzienna służba ma sens. Szczególne podziękowania składam dzieciom, bo przecież to wszystko robimy dla nich. Słowa wdzięczności wyraził również zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Lublinie insp. Dariusz Chmielowiec. – W imieniu policjantów, którzy na co dzień biorą udział w operacji „granica”, dziękuję za ten prezent mikołajkowy będący wyrazem naszej trudnej i niebezpiecznej służby. Jestem głęboko przekonany, że dla tysięcy polskich policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy to bardzo istotne słowa wsparcia, a przede wszystkim słowa motywujące. Zapewniam, że w dalszym ciągu będziemy wykonywać swoje obowiązki w sposób jak najlepszy, by zapewniać integralność granicy, jej nienaruszalność i poczucie bezpieczeństwa dla mieszkańców.

Podziękowania i kartki można w dalszym ciągu przekazywać poprzez Pocztę Polską nieodpłatnie, bez koperty i bez naklejania znaczka. W polu adresowym wystarczy wpisać „Obrońcom granicy”. – W dwudziestu punktach całodobowych na terenie kraju są do tego dedykowane specjalne urny i pojemniki, w pozostałych placówkach swoje prace można przekazać pracownikom Poczty Polskiej – zapewnia prezes Poczty Polskiej. Jak dodaje, to nie jedyna forma pomocy, jaką zainicjowano w ramach akcji #MuremZaPoslkimMundurem. – Planujemy przyłączyć się do inicjatywy Narodowego Banku Polskiego i wyemitować dedykowany naszym obrońcom granic znaczek pocztowy. NBP zapowiedział natomiast monetę i banknot. 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk/Małgorzata Mieńko
opracowanie Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama