Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Narodowe Święto Niepodległości w gminie Biała Podlaska (film) (galeria)

11 listopada w Sworach odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Niestety podobnie, jak w roku ubiegłym, uroczystości z powodu pandemii musiały zostać ograniczone do minimum. Zapraszamy do obejrzenia relacji z oficjalnych uroczystości oraz koncertu zarejestrowanego w naszym materiale video (link w materiale).

Obchody rozpoczęła msza św. za Ojczyznę w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sworach z udziałem władz gminnych, pocztów sztandarowych oraz w asyście honorowej wojska. Druga część uroczystości odbyła się pod miejscowym Pomnikiem 10-lecia Odzyskania Niepodległości, gdzie zgromadzili się uczestnicy obchodów w tym mieszkańcy Swór.

– Świętujemy 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Odrodzenie Rzeczpospolitej Polskiej było okupione ogromnym wysiłkiem. Dzień 11 listopada stał się zwieńczeniem wielkiego historycznego procesu. We współczesnym świecie pełnym rywalizacji i różnych zagrożeń. Dbajmy o to, by zachować naszą narodową jedność i tożsamość. Z rozwaga i odpowiedzialnością stawiajmy czołom trudnym wyzwaniom, jakie niosą obecne czasy – powiedział w przemówieniu wójt gminy Wiesław Panasiuk, przedstawiając zarys wydarzeń prowadzących Polskę do odzyskania niepodległości. – Wolność nie jest nam dana raz na zawsze, musimy o nią dbać i pielęgnować  codzienną pracą i nauką. Od naszej solidnej pracy, jedności i talentów zależy dobrobyt i pomyślność Polski. Dziś widać to wyraźnie we współczesnym świecie pełnym rywalizacji i różnych zagrożeń. Dbajmy o zachowanie naszej narodowej jedności.

Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyły delegacje: Samorządu Gminy Biała Podlaska z wójtem i przewodniczącym Rady Gminy na czele, Gminnego Ośrodka Kultury, Szkoły Podstawowej w Sworach, Bialskiego Batalionu Polskich Drużyn Strzeleckich, Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, Koła Gospodyń Wiejskich w Sworach oraz Ochotniczych Straży Pożarnych w Sworach, Cełujkach i Sycynie. – Narodowe Święto Niepodległości to szczególny dzień, w którym z wdzięcznością wspominamy tych, którzy przelali krew za wolność umiłowanej Ojczyzny. To oni zmobilizowali Polaków do dalszych zmagań o suwerenność. Pokazali nam, że pomimo różnic potrafili być razem. Niech symboliczne znicze i kwiaty będą hołdem dla tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Dbajmy o to, by przyszłe pokolenia mogły żyć w pokoju i dostatku. Niech żyje wolna Polska! – apelował wójt Panasiuk. 

Zwieńczenie tych kameralnych obchodów Święta Niepodległości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem zespołu ze Swór „Chodźta do nos”.

Niestety z powodu pandemii odwołany musiał zostać przygotowany na ten dzień koncert pieśni patriotycznej, który miał się odbyć w Szkole Podstawowej w Sworach. Występ został jednak nagrany w formie wideo i jest już dostępny w powyższym materiale oraz na YouTube na kanale Biper Tv.

Szczegóły dotyczące koncertu:
Swory: Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
tekst i opracowanie: Jakub Sowa/Anna Ostapiuk
zdjęcia: Jakub Sowa
film: Małgorzata Mieńko

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama