Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Obchody Święta Niepodległości w Białej Podlaskiej (film) (galeria)

11 listopada Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk zaprosił mieszkańców miasta na obchody Narodowego Święta Niepodległości. Świętować w Białej Podlaskiej rozpoczęto już dzień wcześniej. Wydarzenia rozpoczęły się koncertem „Służby mundurowe śpiewają Niepodległej” w sali widowiskowej przy ul. Brzeskiej 41, natomiast podczas głównych obchodów wręczono honorowe odznaczenia i poświęcono tablicę upamiętniającą harcerzy i pedagogów z czasów wojny.

Główne uroczystości w dniu 11 listopada rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. NNMP przy ul. Brzeskiej.

Live z dziedzińca kościoła św. Antoniego. Profil Radio Biper Facebook <<==>> FILM

Po mszy świętej uczestnicy przemaszerowali na Plac Wolności. Tu wręczono odznaczenia „Pro Patria”, ustanowione Zarządzeniem Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w dniu 1.09.2011 r. i przyznawane w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenia otrzymali:
– członkowie Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koła nr 43 w Białej Podlaskiej
Józef Sykterz
Wiesław Kasjaniuk
– żołnierze:
por. Cezary Nowicki, dowódca 7 kompanii radioelektronicznej z JW 3411 w Roskoszy
kpr Norbert Udowolski, starszy operator z JW 3411 w Roskoszy
chor. Artur Dudyk, starszy technik z posterunku radiolokacyjnego JW 3533 w Roskoszy
mł chor. Marcin Król, starszy technik z posterunku radiolokacyjnego JW 3533 w Roskoszy
mł chor. Artur Monastyrski – kierownik kancelarii z posterunku radiolokacyjnego JW 3533 w Roskoszy ( z powodu kwarantanny odznaczenie odebrał kpl Radosław Kuzaka)

Wręczenia odznaczeń dokonał przedstawiciel Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych płk rez. Mirosław Demediuk w asyście Prezydenta Miasta Michała Litwiniuka. – Świętujemy niepodległość w 103. roku po jej odzyskaniu, po ponad wieku niewoli. Najpiękniejsze co dziś możemy zrobić to wspólnie spotkać się prezentując przywiązanie do patriotycznych wartości – mówił prezydent Michał Litwiniuk. Włodarz wrócił wspomnieniami do ubiegłorocznych skromnych obchodów, nawiązał do ojców niepodległości: Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Witosa i Korfantego oraz patronów roku 2021: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. – Do ich poetyckiej spuścizny chciałbym nawiązać, bo każdy z trzech ostatnich wymienionych poetów uczy nas, czym jest patriotyzm. Reprezentowali oni różne epoki i różne bóle polskiej duszy, ale wszyscy niezmiennie, ponadczasowo prezentowali drogowskaz, który i dziś może stanowić dla nas cenne podpowiedzi (…) Patriotyzm to bardzo złożona sprawa. Jeśli w ramach poczucia wspólnoty będziemy wszyscy stawiać czoła wyzwaniom, następne pokolenia będą mogły świętować kolejne rocznice – zauważył prezydent odnosząc się do współczesnych wydarzeń, jakie dotykają mieszkańców regionu. 

Po apelu pamięci, złożeniu kwiatów przez delegacje i okolicznościowych przemowach nastąpił przemarsz na dziedziniec kościoła pw. św. Antoniego, gdzie odbyło się odsłonięcie tablicy Harcerzy Szarych Szeregów, bialskich pedagogów i wychowawców młodzieży. Poświęcenia dokonał bp Antoni Pacyfik Dydycz. – W nowej formie przypominamy i upamiętniamy postacie z tamtych lat. Od nich uczymy się miłości do ludzi i do Ojczyzny. Są to postacie pomnikowe, harcerze okresu wojny, harcerki tajnej drużyny Mury, więźniarki obozu zagłady Ravensbruck, droga nam postać ks. Edmunda Barbasiewicza i wielu innych, których doskonale znacie, są częścią waszej młodości, dzieciństwa, częścią waszego życia – zauważył gwardian Kościoła Św. Antoniego br. Bogdan Augustyniak. – Ich wszystkich połączył trudny los. To dziedzictwo, które nam pozostawili jest pisane wielkimi literami obowiązku pamięci i dbałości o naszą Ojczyznę – dodał prezydent Litwiniuk. – Harcerstwo to duch, który przenika do młodych, a w naszych czasach młodzież potrzebuje takiego ducha. W naszym szkolnictwie nadal jest ta troska o to, by pozwalać młodym ludziom odkrywać piękno bycia człowiekiem, a przede wszystkim bycia Polakiem – mówił ks Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej. 

Święto zakończyła część artystyczna przygotowana przez uczniów II LO im. E. Plater.

Live z Placu Wolności. Profil Radio Biper Facebook <<==>> LINK

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki/Anna Ostapiuk
film: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama