Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Stan wyjątkowy: Tysiące migrantów na granicy. Aktualne informacje

Po wczorajszych próbach przedostania się przez zieloną granicę dużej liczby migrantów, dzisiejszy dzień rozpoczął się spokojnie i bez incydentów. Imigranci w rejonie Kuźnic spędzili noc śpiąc w stworzonym obozowisku namiotowym.

– Noc, jaką mamy za sobą, minęła w miarę spokojnie. Przewidujemy, że jest tam kilkaset osób, nawet do ośmiuset. Porozbijały namioty i zorganizowały sobie nocleg. Wszystko jest pod okiem służb białoruskich. Osoby te nie zachowywały się agresywnie w nocy i nie próbowały forsować granicy – informowała dziś rano rzeczniczka podlaskiego oddziału Straży Granicznej, Katarzyna Zdanowicz. 

Rzecznika poinformowała również, że w ciągu ostatniej doby było ponad 309 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Łącznie zatrzymano 17 osób. Są to głównie obywatele Iraku. Wydano 85 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski. 

Według informacji z podlaskiego oddziału Straży Granicznej, do koczowiska w rejonie Kuźnic dowożono kolejne osoby i obecnie w pobliżu lasu znajduje się kolejne 3-4 tysiące osób. Z kolei Ministerstwo Obrony donosiło rano na Twitterze o dużej liczbie białoruskich funkcjonariuszy, którzy mieli zbliżać się do migrantów. 

Dziś od godz. 7 rano do odwołania jest zamknięte przejście w obu kierunkach na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy. Ruch samochodów kierowany jest  na polsko-białoruskie przejścia w Terespolu i Koroszczynie. Z informacji podanych przez lubelską Izbę Administracji Skarbowej, ruch pojazdów odbywa się na nich na bieżąco. 

Na razie brak doniesień o kolejnych próbach niszczenia zasieków w miejscu dużej koncentracji migrantów. Wojsko naprawia i uzupełnia zniszczone wczoraj ich fragmenty. 

Dziś rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki poinformował nas, że na odcinku granicy w województwie lubelskim Straż Graniczna nie odnotowano masowych prób wtargnięcia w rejonie działania funkcjonariuszy. – W ostatnich dniach nie odnotowaliśmy szczególnych wydarzeń oraz prób nielegalnego przekroczenia granicy na odcinku polsko – białoruskim w woj. lubelskim. Sytuacja jest aktualnie stabilna. Funkcjonariusze w trybie ciągłym prowadzą działania w ochronie granicy państwowej, współdziałając z wojskiem oraz Policją –  informuje rzecznik. 

Sytuacja jest jednak wciąż napięta. Linię graniczną z Białorusią cały czas patrolują wzmocnione siły Straży Granicznej, policji i wojsk. 

Dziś o godzinie 16:00 odbędzie się specjalne posiedzenie Sejmu, które poświęcone będzie kryzysowi na granicy polsko-białoruskiej. 

Nagranie podlaskiej policji z obecnej sytuacji w miejscu obozowiska migrantów na granicy. 

W związku z trwającym stanem wyjątkowym praca mediów w rejonie granicy jest niemożliwa. W związku z tym informacje czerpiemy jedynie z komunikatów służb i materiałów z mediów społecznościowych

Od strony białoruskiej o sytuacji w obozie niedaleko Kuźnic relacjonuje na żywo rosyjska agencja informacyjna:

 

Zdjęcie: Podlaska Policja /Twitter

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama