Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Stan wyjątkowy: Tłum imigrantów na granicy. WOT podnoszą alert gotowości

Napływają niepokojące informacje z granicy polsko-białoruskiej. Dziś rano opublikowane zostały nagrania przedstawiające setki imigrantów zmierzających w stronę polskiej granicy. Z informacji podawanych przez Straż Graniczną wynika, że planowany jest szturm na polską granicą. Na chwilę obecną imigranci dotarli już do płotu przy granicy z Polską w okolicach Kuźnic. Alert gotowości sił wsparcia Straży Granicznej ogłosiły Wojska Obrony Terytorialnej. 

AKTUALIZACJA (najnowsze komunikaty na górze):

  • Na odcinku granicy w województwie lubelskim Straż Graniczna nie odnotowała masowych prób wtargnięcia w rejonie działania funkcjonariuszy. – Nie odnotowaliśmy szczególnych, niepokojących zdarzeń na terenie województwa lubelskiego w ochronie granicy państwowej. Pełnimy służbę w trybie ciągłym razem z wojskiem – poinformował  rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki. 
  • „Przetrwaliśmy pierwszą próbę masowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w pobliżu Kuźnicy. Czekamy, co nastąpi za kilka chwil, co nastąpi w nocy. Jesteśmy dobrze przygotowani” – powiedział PAP chor. SG Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej.

  • Rzecznik rządu Piotr Müller upublicznił kolejne nagrania z granicy, na którym widać próby sforsowania polskich zasieków za pomocą kłód. 

  • Z nieoficjalnych doniesień Onetu, szykuje się kolejna duża grupa w liczbie ok. 1 tys. migrantów do forsowania granicy w innym miejscu. Ma to się wydarzyć około godziny 18:00. 
  • Kolejne nagrania z granicy jakie publikuje MON na swoim koncie na Twitterze. Na jednym z nich widać inny odcinek granicy, który próbują szturmować imigranci. Po stronie polskiej maszeruje ścisły kordon wojska.

  • Straż Graniczna publikuję na Twitterze filmik, na którym widać białoruskie wojsko stojące za grupami imigrantów. 

  • Ministerstwo Obrony Narodowej publikuje na Twitterze filmiki z kolejnych prób sforsowania polskiej granicy w rejonie Kuźnicy. Na nagraniach widać, jak imigranci próbują narzędziami przecinać drut i zasieki. Polscy żołnierze na próby forsowania odpowiadają gazem łzawiącym. 
  • Imigranci wyposażeni się w przecinaki do drutu i łopaty. Drut próbują forsować również za pomocą drewnianych kłód i drągów.

  • Pierwsze próby siłowego przedarcia się imigrantów na polską stronę. MSWiA opublikowało na Twitterze kolejny komunikat. „Polskie służby udaremniły próbę siłowego przedarcia się na polską stronę przez migrantów na południe od przejścia granicznego w Kuźnicy. Sytuacja została opanowana” – czytamy w komunikacie. Z kolei Placówka Straży Granicznej w Kuźnicy informuje o kolejnych grupach imigrantów podprowadzanych przez białoruskie służby. „Kolejne liczne grupy migrantów podprowadzane są przez białoruskie służby do linii granicy. Migranci podejmują pierwsze próby siłowego forsowania granicy. Jesteśmy na miejscu” – czytamy w komunikacie na Twitterze.   

***

„Podnosimy alert gotowości naszych sił do wsparcia Straży Granicznej! ! Od g. 10.30 100% żołnierzy 1,2,4 BOT jest w 6-godzinnej got. do działania. Żołnierze! Sprawdźcie wyposażenie i środki łączności, powiadomcie pracodawców i bliskich!” –  czytamy we wpisie WOT na Twitterze. Według załączonej mapki terytorialsi  z woj. lubelskiego mają czas 6h na stawienie się do służby. 

 

„Na granicy pełni służbę już ponad 12 tys. żołnierzy. Podnieśliśmy stan gotowości terytorialsów. Wspólnie ze służbami MSWiA jesteśmy przygotowani do obrony polskiej granicy” – napisał  z kolei szef MON Mariusz Błaszczak. Wcześniej, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał w komunikacie, że rozpoczęła się „największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski”. 

Teren na granicy patrolują cały czas polskie śmigłowce. 

 

Zdjęcia: Twitter / MON

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama