Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Przychody: XII Przegląd Pieśni Maryjnej oraz Jubileusz 35-lecia zespołu „Echo” (film) (galeria)

3 października w Przychodach odbył się XII Przegląd Pieśni Maryjnej połączony z Jubileuszem 35-lecia Zespołu Ludowego "Echo" z Przychód".

W kaplicy pw. św. Michała Archanioła społeczność Przychód świętowała podwójną uroczystość, na którą złożyły się XII Przegląd Pieśni Maryjnej i Jubileusz 35-lecia miejscowego Zespołu Ludowego „Echo”. Wydarzenie rozpoczęto mszą świętą w intencji zespołów ludowych, organizatorów wydarzenia oraz sponsorów, podczas której wierni wysłuchali homilii misjonarza księdza Jacka. 

Przybyłe na uroczystość zespoły śpiewacze zaprezentowały najpiękniejsze pieśni maryjne. Wystąpiły zespoły „Sami Swoi” z Tłuśćca, „Jutrzenka” z Rogoźnicy, „Ale Baby” z Berezy, „Polne Kwiaty” z Kolembród i „Kalina” z Wygnanki. Zaśpiewała również Jadwiga Tarasiuk z zespołu „Nadzieja” z Mań.

Przegląd poprowadziła dyrektor GOK Sylwia Hubica. – Spotykamy się w październiku, by sławić Matkę Bożą Królową Różańca Świętego oraz Jubileusz 35-lecia Zespołu „Echo”. Zespół ludowy nie funkcjonowałby, gdyby nie ludzie. Bezinteresowni, gotowi do działania ponad różnicami zdań, empatyczni, zaangażowani w sprawy lokalnej społeczności. Dziękuję za zainteresowanie życiem zespołu, pasję i pomoc organizacyjną – mówiła Sylwia Hubica podczas wręczenia podziękowań osobom szczególnie zaangażowanym w funkcjonowanie Zespołu „Echo”. 

Okolicznościowe życzenia i podziękowania złożyli wójt gminy Międzyrzec Podlaski oraz starosta bialski. – Zespół z Przychód, duma tej miejscowości, obchodzi dziś jubileusz 35-lecia istnienia. To właśnie zespoły ludowe są dumą gminy Międzyrzec Podlaski. Zespół „Echo” jest zasłużony zarówno dla powiatu bialskiego jak również województwa lubelskiego. Dziękuję za te 35 lat, a także wszystkim zespołom za to, że niosą w sobie tradycję polskiej wsi, przywiązanie do ziemi, kultury ludowej i ludzi. Po to jesteśmy na tym świecie, by dzielić się sobą, a wy robicie to najpiękniej. Dajecie od siebie czysty śpiew, emocje i serce – podkreślił wójt Krzysztof Adamowicz. – Te korale, które macie na swoich strojach, to symbol koralowych godów, które obchodzicie. Trzydzieści pięć lat to kawał czasu, ale patrząc na was, drogie panie, absolutnie nie widać, że tyle czasu funkcjonujecie, bo wyglądacie pięknie i młodo. Dziękuję wam za obecność, za promowanie powiatu bialskiego na różnych wydarzeniach i kultywowanie tradycji ludowej – dziękował starosta Mariusz Filipiuk.

Trzydzieści pięć lat to mało czy dużo? – pytała kierująca zespołem Pelagia Teresa Pawlikowska. Zespół powstał w 1986 r. w ramach działającego w Przychodach Koła Gospodyń Wiejskich, a jego pierwszy skład tworzyły Pelagia Pawlikowska, Lucyna Grzeszyk, Zofia Wiśniewska, Maria Jędruchniewicz, Teresa Kaczanowska, Anna Chmielewska, Józefa Adamowicz, Teresa Hukaluk i Teresa Kieczka. Zespół debiutował na dożynkach w Przychodach, a pierwszy występ na Przeglądzie Kapel i Śpiewaków, pod wodzą Adeli Radzikowskiej, zaowocował pierwszym wyróżnieniem. W wojewódzkim przeglądzie śpiewaczki zajęły drugie miejsce. W Powiatowym Konkursie Zespołów Ludowych w Łomazach otrzymały pierwsze miejsce. W dorobku zespołu są dwie nagrane płyty. Opracowaniem repertuaru i oprawą muzyczną od pierwszego dnia istnienia do chwili obecnej zajmuje się instrumentalista Tadeusz Sójka. Od 2006 r. zespół działa pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury. Cyklicznie w maju w Przychodach odbywają się spotkania z pieśnią maryjną. – Wydaje się, jakby to było wczoraj. Byłyśmy w Białej Podlaskiej, gdzie śpiewał i tańczył zespół, a ja znałam wszystkie prezentowane przyśpiewki. Nie mogłam usiedzieć na miejscu, nosiło mnie, by coś takiego zrobić w Przychodach. I tak powstał zespół. Najpierw wypożyczałyśmy stroje z Białej Podlaskiej, później kupiłyśmy własne. Zaczęły się wyjazdy i występy, było się z czego cieszyć – wspomina kierowniczka Pelagia Pawlikowska

Uroczystość zakończył jubileuszowy poczęstunek w świetlicy wiejskiej w Przychodach. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością radny Andrzej Frąckiewicz, sołtys wsi Przychody Marzanna Pękala, sołtys wsi Misie Stanisław Karwowski, sołtys wsi Halasy Adam Zaniewicz, komendant gminny OSP Józef Daniluk i wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Misiach Joanna Jędruchniewicz

Goście Zespołu „Echo” z Przychód zapoznali się z bogatą historią śpiewaków przeglądając kronikę prowadzoną od początków istnienia zespołu. W naszej galerii zdjęć również prezentujemy niektóre wpisy do kroniki. Zachęcamy do oglądania.

 

materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Radio Biper
film: Małgorzata Mieńko

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama