Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Zaścianki: Gminna potańcówka na dechach – podsumowanie projektu (film) (galeria)

9 października odbyło się podsumowanie projektu "Gminna potańcówka na dechach". To już ostatnie, piąte spotkanie, którego gościem specjalnym był muzyk grający na lirze korbowej Przemysław Łozowski. Tradycyjnie do tańca przygrywała kapela Zdzisława Marczuka.

Zabawa w Zaściankach to już ostatnie, podsumowujące spotkanie w ramach projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim zs. w Wysokim. Do tej pory w świetlicy wiejskiej w Zaściankach odbyły się trzy potańcówki, jedna miała miejsce w Rzeczycy.

Mieszkańcy gminy uczyli się tańców tradycyjnych poprzez warsztaty prowadzone przez prezesa Fundacji „Z Przytupem” Pawła Warownego, wysłuchali koncertów kapeli Zdzisława Marczuka i kapeli Butrynów, poznali dźwięki dawnych instrumentów, jak choćby suki biłgorajskiej. – Dziś odbywa się piąta, ostatnia „Potańcówka na dechach” realizowana w ramach projektu z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Mam głęboką nadzieję, że do potańcówek wrócimy jeszcze w przyszłym roku. Natomiast dziś koncert człowieka – orkiestry, multiinstrumentalisty Przemysława Łozowskiego. Lirnika, który pokazuje naszym mieszkańcom instrument, jakim jest lira korbowa. Jak się na niej gra, jakie pieśni można do niej śpiewać. Widzę, że mieszkańcy pierwszy raz spotykają się z takim instrumentem, ale nie z muzyką, bo pieśni wydrukowane dla nas przez pana Łozowskiego są nam znane i śpiewamy wspólnie – opowiada o spotkaniu dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sylwia Hubica.

Przemysław Łozowski, instrumentalista, lirnik jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi. Założył wiele zespołów i kapel. Lira, na której zagrał podczas zabawy w Zaściankach, to instrument drewniany, czterostrunowy, wydający charakterystyczne, melancholijne dźwięki. W połączeniu z niskim, donośnym głosem artysty lira korbowa daje zaskakujący, ciekawy efekt. 

Zachęcamy do obejrzenia reportaży Radia Biper z III „Potańcówki na dechach” w Rzeczycy:
Rzeczyca: Gminna potańcówka na dechach w Rzeczycy <<==>> LINK
oraz przeczytania informacji przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaski:
Gm. Międzyrzec Podlaski: Powracają potańcówki na dechach <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Radio Biper
film: Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama