Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Woskrzenice Małe: Gminny zjazd Ochotniczych Straży Pożarnych (film) (galeria)

- Już od paru lat domagałem się, aby zaszczycić jednostkę OSP w Woskrzenicach Małych zjazdem gminnym. W tym roku się udało. Jesteśmy dumni, że możemy gościć prezesów jednostek sąsiednich i jednostek z terenu całej Gminy Biała Podlaska. - mówi Tomasz Cydejko, prezes miejscowej jednostki OSP. Opinie prezesa wielce uzasadniona. Tym bardziej, że Zarząd Gminny wybrał na miejsce spotkania strażnicę OSP w Woskrzenicach Małych po ponad roku od ostatniego takiego zjazdu. Najwyższy czas. Już niebawem zjazd Zarządu Powiatowego OSP i należało podsumować ostatnie działania, poddać ocenie sprawozdanie z pracy i wybrać nowe władze na kolejny okres pracy Zarządu.

Tomasz Cydejko, prezes OSP Woskrzenice Małe:
Jednostka stara się działać jak najprężniej. Udzielamy się tam gdzie tylko możemy. Wymienić mogę zaangażowanie w akcje charytatywne po akcje związane z dbaniem i porządkowaniem naszej miejscowości, Woskrzenic Małych. Obecnie OSP Woskrzenice Małe zrzesza czterdziestu strażaków, w tym pięć pań. W życiu jednostki pomaga też pięciu honorowych członków OSP Woskrzenice Małe. Cały czas staramy się zachęcać do wstępowania do naszej jednostki młodzież. Jest nas mało ale tu nie w ilości ale w jakości nasza siła działania. O ile dobrze pamiętam, jednostka powstała w 1967 roku. Obecnie na wyposażeniu mamy samochód średni Star 266. Co raz i coraz częściej trzeba to nasze auto remontować. Rocznik produkcji 1977. Do dyspozycji mamy dwie motopompy. Jesteśmy w trakcie ich wymiany na nową motopompę szlamową z dofinansowania z MSWiA. Będzie już to pomna nowoczesna i potężna. Posiadamy ubrania ochronne typu nomex. Posiadamy sprzęt pierwszego kontaktu. Podstawowe i przydatne rzeczy. Jesteśmy gotowi i dysponowani do szybkich i konkretnych wyjazdów. Przygotowani jesteśmy na wszelkie zagrożenia i niesienie pomocy we wszystkich warunkach. Często do akcji wyjeżdżamy na trasę krajową DK-2. To ruchliwa droga która przebiega w pobliżu Woskrzenic Małych i często jesteśmy tam potrzebni. Do tego wezwania i reakcje na pożary lasów, ściernisk, pól. Często pożary na poboczach dróg. Od ładnych paru lat nie było wezwania na które czynnie byśmy nie odpowiedzieli. Można na jednostkę OSP Woskrzenice Małe, można na nas, liczyć.

Wiesław Panasiuk, wójt Gminy Biała Podlaska, prezes Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Biała Podlaska:
Jesteśmy dziś w Woskrzenicach Małych. W pięknej świetlicy i strażnicy jednostki która w mojej ocenie wstała z kolan, podniosła się, reaktywowała i już pokazała się ze swojej najlepszej strony. To już szósty zjazd prezesów Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Biała Podlaska. Gościmy dziś dwunastu prezesów, dwunastu jednostek OSP z terenu całej gminy. Są obecni również delegaci wybrani na zebraniach sprawozdawczo – wyborczych w swoich jednostkach. Zgodnie ze statutem taki zjazd Oddziału Gminnego OSP odbywa się raz na cztery lata. My z naszym zjazdem jesteśmy opóźnieni co najmniej o rok. Nie z błahej przyczyny. Powody były poważne. Pandemia, reżim sanitarny, zakazy, nakazy, obostrzenia. Nie mogliśmy się spotkać w większej grupie osób.

Dziś udało się. Spotkaliśmy się na zjeździe. Myślę, że te dwanaście jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych które działają na terenie naszej gminy nie tylko służą pomocą i odpowiadają za zabezpieczenie pożarowe Gminy Biała Podlaska i okolic ale też odpowiadają za szereg innych działań i inicjatyw służących mieszkańcom swoich miejscowości. Jest to ogrom zjawisk towarzyszących naszemu codziennemu życiu. Strażacy już od lat oprócz pożarów wyjeżdżają służyć pomocą poszkodowanym w wypadkach drogowych. Nie szczędzili nasi druhowie sił i środków podczas pandemii w czasie zabezpieczania osób, dowozu żywności, leków, maseczek, środków ochrony osobistej. Strażacy obecni byli na pierwszej linii walki z wirusem. Druhowie jednostek OSP pełnią bardzo pożyteczną rolę w naszej gminie. Aktywizują i integrują niejednokrotnie naszych mieszkańców. Ludzie z powołania, ochotnicy. Chcą nieść pomoc w dzień i w nocy. Nie patrzą na własne korzyści. Do jednostek wstępują z potrzeby serca. Nieść pomoc ludziom i ratować dobytek.

Spotykamy się w takim gronie raz na cztery lata. Podsumowujemy i oceniamy. Dyskutujemy nad tym co dobrego udało się wykonać i jakie kolejne potrzeby naszych strażaków i kolejne wyzwania nas czekają. Co zrobić przez kolejne cztery lata aby wzmocnić możliwości i jeszcze bardziej być potrzebnym społeczeństwu. Ochrona przeciwpożarowa należy do zadań własnych każdej z gmin. W naszej Gminie Biała Podlaska, dzięki bardzo dobrej współpracy z Radą Gminy, są co roku przeznaczane duże środki na funkcjonowanie i wzmacnianie jednostek OSP. Nasze jednostki, wszystkie są zmotoryzowane. Są dobrze przygotowane do pełnienia swoich funkcji. Bez przerwy wymieniany jest sprzęt specjalistyczny i samochodowy. Cztery jednostki należą do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Tylko w ostatnim roku otrzymaliśmy dwa nowe samochody ciężkie służące już w naszych jednostkach. To drogie zakupy. Jeden taki wóz, bez wyposażenia dodatkowego to jeden milion złotych.

Dajemy radę. Dziś ten zjazd też jest pozytywnym sygnałem. Mam nadzieję, że strażacy nadal cieszą się dużym uznaniem społeczeństwa. – puentował wójt, prezes OSP w Gminie Biała Podlaska, Wiesław Panasiuk.

 

Nowe władze Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Biała Podlaska:
prezes – wójt Wiesław Panasiuk, wiceprezesi: Bogdan Liniewicz (OSP Sitnik) i Zbigniew Łochina (OSP Swory), sekretarz Piotr Oskwarek (OSP Sławacinek Stary), skarbnik Mirosław Mielnicki (OSP Cicibór Duży).

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama