Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Otwarcie Kolejnego Etapu Budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem – rozmowa z Anną Chwałek (film)

„Aby latać, nie są potrzebne skrzydła, tylko ludzie, którzy nie pozwalają upaść…” To jedne ze słów, które przyświecają Annie Chwałek, prezes Stowarzyszenia „Wspólny świat”. Stowarzyszenia, które w ciągu ostatnich kilku lat uparcie dąży do pełni realizacji projektu transgranicznego mającego na celu budowę kolejnych budynków rozwijających i wspierających osoby z autyzmem. 24 września dokonano oficjalnego otwarcia nowych budynków, w których swoje skrzydła będą rozwijali podopieczni Anny Chwałek.

W uroczystości oficjalnego otwarcia kolejnych budynków wchodzących w skład Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem wzięło udział wielu przyjaciół i partnerów stowarzyszenia, którzy od lat otaczają wsparciem inicjatywę pomocy osobom dotkniętych zaburzeniem rozwoju. – Dziękuję państwu z głębi serca za to, że jesteście tu ze mną i ze stowarzyszeniem, z rodzicami i naszymi dziećmi. To, że udaje się otworzyć kolejny budynek, to tylko dzięki państwu – podkreślała prezes Stowarzyszenia Wspólny Świat Anna Chwałek witając zgromadzonych w dniu 24 września.

Dzień ten stał się bardzo ważny dla organizacji. Otwarto kolejny etap budowy centrum pomocy, czyli dwa budynki powstałe w ramach projektu transgranicznego realizowanego z partnerem na Białorusi. Jak wyjaśniła prezes, w pierwszym budynku mieści się szkoła przysposabiająca do pracy, a na jego piętrze planowane jest uruchomienie od przyszłego roku środowiskowego domu dla osób z autyzmem. Kolejny budynek to dom pobytu stałego dla osób dorosłych. W pierwszym etapie będzie wykorzystany jako mieszkania treningowe oraz na realizację polityki „wytchnieniowej”.

Obecnie pod opieką stowarzyszenia jest blisko trzysta osób. Są to zarówno małe dzieci, młodzież jak i dorośli. – Powstające budynki pozwolą nam przenieść szkołę przysposabiającą z ulicy Warszawskiej, gdzie zwolnią się pomieszczenia dla wciąż powiększającej się szkoły podstawowej. Stowarzyszenie Wspólny Świat nie kończy jednak swojej inwestycji. Musimy pamiętać, że przed nami jeszcze ogromne potrzeby wybudowania ostatniego budynku, w którym będzie się mieściła szkoła podstawowa. Obecny budynek przy ul. Pokoju jest w bardzo dramatycznym stanie i trzyma się siłą naszej woli. Dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju z roku na rok nam przybywa, więc potrzeby będą rosły. Pierwszy budynek, w którym mieści się przedszkole, już od roku jest ciasny. Mamy ambicje, by docelowo przenieść tu placówki. Lecz to, co jest zaplanowane na tej działce, nie kończy potrzeb. Wiemy co jest nam potrzebne i mamy nowe pomysły – zapowiada Anna Chwałek.

Jak zaznacza Chwałek, do projektu transgranicznego jego twórcy przygotowywali się dziesięć lat. – Z Białorusią współpracujemy od lat ośmiu, więc to nie tylko ostatnie dwa lata. To minimum osiem lat myślenia strategicznego, dumania z jakich funduszy to zrealizować, setki rozmów, spotkań i czerpania z doświadczenia innych osób. Mam takie poczucie, że wyszliśmy poza granicę, a hasło „Wspólny świat” nabiera innego znaczenia. Autyzm nie zna granic. Zawsze jest to dziecko i rodzina, które potrzebują pomocy. Czy to w Polsce czy za granicą, jest to ten sam dramat i te same potrzeby – zaznacza prezes stowarzyszenia. Jak dodaje, „Wspólny Świat” to jedna z pionierskich placówek w województwie lubelskim, a dzięki współpracy z Białorusią staje się również placówką międzynarodową. Pojawiła się nowa grupa beneficjentów, którą stanowią dzieci m.in. z Brześcia i Mińska, obecnie jest nawet jeden przedszkolak z Białorusi. – Czuję dumę, szczęście i satysfakcję. Budzi się we mnie poczucie bezpieczeństwa jeśli chodzi o przyszłość mojego syna i innych osób z autyzmem. Są też jednak obawy, ponieważ ciągle brakuje nam systemowych rozwiązań dotyczących finansowania osób dorosłych z autyzmem, domów pobytu stałego i okresowego. Powstała infrastruktura, ale teraz potrzebne nam rozwiązania systemowe, które pozwolą nam w stu procentach tę infrastrukturę wykorzystywać i zapewnić bezpieczeństwo  rodzicom i dorosłym osobom z autyzmem – zauważa Anna Chwałek.

Więcej o uroczystości w materiale:
Biała Podlaska: Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem – Uroczystość otwarcia kolejnego etapu budowy (film) (galeria) <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
film: Małgorzata Mieńko
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama