Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: „Leśny Zakątek” ścieżka dla dzieci i dorosłych (film) (galeria)

Już w ten weekend może się okazać, jak dużo gości z osiedla Jagiellońskiego ale i całego miasta zjawiać się będzie sukcesywnie na terenie Samorządowego Przedszkola nr 13. w Białej Podlaskiej przy ulicy Kazimierza Jagiellończyka. Finał Budżetu Obywatelskiego i wielki sukces dwóch pań: Magdaleny Kraciuk i Anny Drewniak. Dyrektor przedszkola Izabela Jaszczuk miała przyjemność powitać zacnych gości na uroczystości otwarcia ścieżki, zaprezentować szczęście przedszkolaków i ich wychowawców, oprowadzić po samej ścieżce i otoczeniu przedszkola oraz zapowiedzieć, że ścieżka "Leśny Zakątek" jest otwarta również dla osób z zewnątrz.

Film z otwarcia „Leśnego Zakątka”, autor: Aleksandra Barszcz, Przedszkole Samorządowe nr 13.

 

Otwarcie ścieżki edukacyjno, przyrodniczo-rekreacyjnej „Leśny Zakątek” przy Samorządowy Przedszkolu nr. 13 w Białej Podlaskiej miało miejsce 1 października 2021 roku. Ścieżkę w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020 wykonała w tym roku firma Vator z Międzyrzeca Podlaskiego. Wartość przedsięwzięcia to około 100 tysięcy złotych.

W tematykę spotkania wprowadziły zebranych gości dzieci z grupy Muchomorki. Były stroje i przebrania, piosenki i taniec i była duma i szczęście z nowej atrakcji zarówno dostępnej dla przedszkolaków jak i dla dorosłych i całych rodzin z Białej Podlaskiej które ze ścieżki „Leśny Zakątek” mogą korzystać w godzinach po pracy przedszkola i w wybrane dni weekendów i świąt.

Wśród gości uroczystości nie zabrakło prezydenta Białej Podlaskiej, Michała Litwiniuka, naczelnika Gabinetu Prezydenta, Wojciecha Sosnowskiego, rzecznik Urzędu Miasta Biała Podlaska, Gabrieli Kuc-Stefaniuk, Radosława Laseckiego z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Biała Podlaska, nadzorującego wykonanie ścieżki z ramienia inwestora, studentów Zakładu Pedagogiki Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II, przedstawiciela Nadleśnictwa Biała Podlaska z prezentem w postaci sadzonek drzewek iglastych, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli.

Utworzenie ścieżki edukacyjno, przyrodniczo-rekreacyjnej „Leśny Zakątek” przy bialskim przedszkolu numer trzynaście było inicjatywą wyjścia naprzeciw potrzebom kształtowania świadomości ekologicznej wśród dzieci i dorosłych. Budowa ścieżki była możliwa dzięki Małemu Projektowi zaproponowanemu do Budżetu Obywatelskiego 2020 roku przez dwie wychowawczynie przedszkola i mieszkanki osiedla Jagiellońskiego: Magdalenę Kraciuk i Annę Drewniak. Projekt został poddany ocenie mieszkańców Białej Podlaskiej i wygrał w swojej kategorii głosowanie.

Składam wielkie podziękowania prezydentowi Michałowi Litwiniukowi, a na jego ręce wszystkim pracownikom Urzędu Miasta, Wydziałowi Inwestycji oraz wykonawcom. Dla nas Budżet Obywatelski jest kolejną z możliwości do składania ciekawych projektów które, jak widać, uzyskują poparcie rodziców, mieszkańców okolic przedszkola, a to daje nam realny wpływ na realizację naszych pomysłów i unowocześniania, upiększanie i wzmacnianie potencjału naszego przedszkola, jego otoczenia. – mówiła dyrektor trzynastki, Izabela Jaszczuk.

Warto w tym miejscy dodać, że w zeszłym roku udało się również tutaj zrealizować rozbudowę, budowę parkingu na terenie samego przedszkola. Umożliwiło to otwarcie przejazdu na dwie pobliskie ulice: Kazimierza Jagiellończyka i Księcia Witolda. To znacznie poprawiło komunikację i rozładowało poranne i popołudniowe trudności z zaparkowaniem auta i dowozem dzieci i ich odbioru z przedszkola.

Wracając do otwartej właśnie ścieżki „Leśny Zakątek”, przedszkole ma nadzieję, że powstała ścieżka pozwoli dzieciom poznać bogactwo przyrody, pobudzi do różnorodnych działań o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Ścieżka to również doskonałe i ciekawe uzupełnienie zaplecza dydaktycznego i niezbędne narzędzie do prowadzenia przez nauczycieli zajęć z edukacji ekologicznej, tak istotnych a wręcz kluczowych w dzisiejszych czasach.

Zapraszamy do korzystania z naszej ścieżki dzieci z bialskich przedszkoli, dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich szkół podstawowych. Użytkownicy będą odkrywać elementy świata przyrody, rozwiązywać zagadki, uczestniczyć w grach logicznych. Dzięki ścieżce można rozwijać również sprawność ruchową korzystając na przykład ze skoczni w dal „Leśne Rekordy” czy wspinaczki na „Wieżę Gajowego”. Relaks zapewni huśtawka „Bocianie Gniazdo” i bujak „Jerzy”. – opisywała możliwości „Leśnego Zakątka” podczas oprowadzania po ścieżce gości, dyrektor Jaszczuk.

Społeczność bialskiej „trzynastki” ma nadzieję, że „Leśny Zakątek” będzie ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu, w pięknym otoczeniu świerkowych alei. Że będzie to miejsce ciekawe i warte odwiedzenia nie tylko dla dzieci z przedszkola i najbliższej okolicy ale będzie atrakcją rodzin z terenu całego miasta. Obecność na ścieżce można dodatkowo udokumentować na pamiątkowej „Leśnej Fotościance”.

Na trasie „Leśnego Zakątka” znajdują się:
– wiata edukacyjna,
– „Leśne Koło Fortuny”,
– skocznia „Leśne Rekordy”,
– „Leśna Fotościanka” do pamiątkowych zdjęć,
– tablica edukacyjna „Grzyby”,
– tablica edukacyjna „Drzewa”,
– gra edukacyjna „Znajdź moją mamę”,
– gra edukacyjna „Leśne Drzewa”,
– tablica edukacyjna „Leśne Zwierzęta”,
– tablica edukacyjna i gra „Leśny Zegar”,
– „Leśne Cymbały”,
– huśtawka „Bocianie Gniazdo”,
– zestaw rekreacyjny „Wieża Gajowego”,
– bujak „Jerzy”.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama