Można to zrobić za pośrednictwem strony www.superw.pl.
– Nie mówi. Czasem reaguje, ale jakby przez mgłę – opowiada o swoim synu z niepełnosprawnością pani Zuzanna. Mężczyzna od dziecka jest przykuty do wózka. Urodził się z porażeniem czterokończynowym. Rodzina żyje w niewielkim domku i utrzymuje się jedynie ze skromnego świadczenia. O pracy nie ma mowy. Pani Zuzanna nie zostawi syna. – Najgorsze, że nie mam się komu wygadać, pożalić – mówi kobieta. – Wypłakać, po prostu.
Bez wolontariuszy nie poznamy kolejnych historii, nie dotrzemy ze wsparciem. Bez Ciebie im nie pomożemy. Wejdź na www.superw.pl i zgłoś się do wolontariatu. To już ostatni moment.
Bez wolontariuszy skala pomocy będzie w tym roku mniejsza
Oliwier ma 12 lat. Pasjonuje się prehistorią i konstrukcją budynków. Jest bardzo dobrym uczniem – gdy zaciekawił się mitologią, potrafił doczytywać o niej przez kilka dni, poza lekcjami. Mimo to ma bardzo niską samoocenę. Gdy ma opisać siebie, mówi „śmieszny”, a na pytanie o największe marzenie odpowiada: „żeby ludzie mnie szanowali”. Lekcje w trybie zdalnym nie tylko odebrały mu zapał do nauki, ale także podkopały wiarę w siebie. Przy każdej okazji koledzy naśmiewali się z niego, jego pokoju czy krzyków młodszej siostry z niepełnosprawnością, które dobiegały zza ściany. Dzieci, które w siebie nie wierzą, wchodzą w nowy rok szkolny z dodatkowym bagażem trudnych emocji po miesiącach nauki zdalnej. Rodziny nie wiedzą, czy uda im się przetrwać zimę, kiedy pieniędzy nie wystarcza nawet na jedzenie, nie mówiąc o odłożeniu na opał. Właśnie takie osoby chce objąć wsparciem Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości.
Z obecną liczbą wolontariuszy Szlachetna Paczka może dotrzeć jedynie do 573 rodzin z województwa lubelskiego, to o 508 mniej niż w poprzednim roku. Skala pomocy może być w tym roku zdecydowanie mniejsza także w Akademii Przyszłości. Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby wolontariuszy, wsparciem zostanie objętych o 105 mniej dzieci w porównaniu do poprzedniej edycji.
Nie pozwól, by najbardziej potrzebujący zostali bez pomocy. Wejdź na www.superw.pl i dołącz do wolontariatu w Szlachetnej Paczce lub Akademii Przyszłości.
Kryzys dobroczynności?
Dobroczynność może znaleźć się w kryzysie – taki wniosek płynie z nowego Raportu o Obojętnieniu przygotowanego przez Szlachetną Paczkę. Ponad 40% organizacji społecznych zawiesiło swoje działania sprzed pandemii. W wielu z nich brakuje wolontariuszy. Szycie maseczek, robienie zakupów seniorom, rozwożenie obiadów medykom, wyprowadzanie psów sąsiadom – na początku pandemii wielu z nas przejęło się losem potrzebujących. To był nasz zryw, narodowe powstanie przeciw lękowi i bierności. Jak każdy zryw i ten był jednak krótkotrwały. Przez zmęczenie, niepewność, ograniczony czas czy fundusze Polacy obojętnieją na potrzeby najsłabszych. Osób potrzebujących nowej nadziei są tysiące. To pani Agnieszki, której mąż w maju 2021 roku zginął w wypadku. Została sama – z dwiema córeczkami na utrzymaniu, bez środków do życia. To pan Zdzisław, który przez pandemię i niepełnosprawność nie może znaleźć pracy. To Kacper, który chciałby, żeby rodzice byli z niego dumni, ale odkąd wzięli rozwód, trudno mu skupić się na czymkolwiek. Takich osób jak pani Agnieszka, pan Zdzisław czy Kacper są tysiące, natomiast przez pandemię wiele organizacji ograniczyło swoją działalność. Jeżeli my nie pomożemy najbardziej potrzebującym rodzinom i dzieciom, mogą zostać ze swoimi trudnościami zupełnie same.
Jak zostać wolontariuszem?
Bez wolontariuszy mądra pomoc nie jest możliwa. To oni docierają do rodzin zgłoszonych do Szlachetnej Paczki, poznają bliżej ich historie, pośredniczą w przekazywaniu paczek, a co najważniejsze – dają nadzieję i impuls do wyjścia z trudnej sytuacji. To oni spotykają się z dziećmi z Akademii Przyszłości, pomagając im odkryć mocne strony i zbudować poczucie własnej wartości. Każdy wolontariusz ma realny wpływ na życie konkretnych osób z najbliższej okolicy. Zostając wolontariuszem, możesz zmienić ich historie, przywrócić siłę i godność, odnaleźć radość czy pewność siebie. Każdy wolontariusz Paczki to szansa za zmianę w życiu 2-3 rodzin w potrzebie. Każdy wolontariusz Akademii to szansa na to, by jedno konkretne dziecko odzyskało wiarę we własne możliwości.
Potrzebni są wolontariusze, którzy działają wszędzie tam, gdzie pomoc jest niezbędna – w dużych i średnich miastach, w małych miejscowościach, na wsi. Wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Wolontariuszem może zostać każdy i z powiedzeniem łączyć pomoc potrzebującym z nauką, pracą i obowiązkami codzienności.
Pilnie poszukujemy ponad 400 wolontariuszy z województwa lubelskiego. Bez nich, bez Ciebie, nie pomożemy wielu rodzinom i dzieciom. Wejdź na www.superw.pl i dołącz do wolontariatu. Liczy się każde zgłoszenie, nie czekaj!
tekst i zdjęcia: Małgorzata Walczuk Specjalista ds Promocji w województwie lubelskim
opracowanie: Gwalbert Krzewicki