Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Międzyrzec Podlaski: Nauka Jana Pawła II myślą przewodnią 60-lecia kapłaństwa infuata Kazimierza Korszniewicza (film) (galeria)

Konferencja na temat praw człowieka w nauczaniu Jana Pawła II stała się okazją do podziękowania i porozmawiania o fundamentach długoletniej służby kapłańskiej księdza infułata Kazimierza Korszniewicza, długoletniego proboszcza międzyrzeckiej parafii św. Józefa. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy i przedstawiciele środowisk naukowych.

 

Staraniem władz samorządowych powiatu bialskiego, miasta Międzyrzec Podlaski, gminy Międzyrzec Podlaski oraz gminy Drelów, a także stowarzyszenia Integracyjne Centrum Edukacji i Kultury w Międzyrzecu Podlaskim w dniu 5 września 2021 r. w sali konferencyjnej urzędu miasta odbyła się konferencja popularno-naukowa pod hasłem „Prawa człowieka w nauczaniu papieża Jana Pawła II”. Patronat honorowy nad spotkaniem objął rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek, natomiast referaty naukowe wygłosili prof. Marta Osuchowska oraz prof. Mieczysław Ryba. O nauce Jana Pawła II i jej wpływie na społeczeństwo mówili również Piotr Dmitrowicz, Franciszek Jerzy Stefaniuk, Przemysław Litwiniuk i sam jubilat ks. infułat Kazimierz Korszniewicz.

Prelegenci podkreślali przede wszystkim rolę godności człowieka, która w nauczaniu papieskim zajmowała szczególne miejsce. – Jan Paweł II do zestawu praw człowieka dodał kilka nowych: prawo do bezpieczeństwa osobistego, do godziwej rozrywki, do narodowości i swobodnego wyboru ustroju politycznego. Z tego katalogu można wydobyć dwa elementy stanowiące pewne novum: pierwszy dotyczy szczególnej troski o prawo do życia, drugi – indywidualizacji i uniwersalizacji praw człowieka. Papież zajmował się prawami nie tylko ogólnie, ale też prawem dzieci, matek, młodzieży, emigrantów, bezrobotnych czy osób chorych – wymieniała prof. Marta Osuchowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wprowadzając w szczegóły nauki Jana Pawła II.
Godność jest tą cechą człowieka, która jest niezależna od jego statusu cywilnego, obywatelstwa, majątku czy wykształcenia. Jest cechą, która stanowi podstawę innych praw – dodał rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Więcek. – Dla Jana Pawła II rozstrzygająca była sprawa godności osoby ludzkiej. Najważniejsze jest pytanie: skąd jest człowiek? Czy jest produktem materii czy został powołany do życia mocą aktu stwórczego? – akcentował prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W nauce papieża jest też mowa o wolności religijnej i politycznej. Jan Paweł II był nie tylko papieżem słów, ale też czynów – podkreślił dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie Piotr Dmitrowicz.
Analitycy biografii papieskiej stwierdzili, że papież nigdy nie milczał, gdy na świecie zdarzyło się coś negatywnego, upominając – nigdy nikogo nie obraził, nigdy nie musiał się wycofywać z wcześniej wypowiedzianych słów – zauważył długoletni poseł na Sejm RP Franciszek Jerzy Stefaniuk.
Nauczanie Jana Pawła II było mocno zakorzenione w dogmatach prymasa Wyszyńskiego, który akcentował godność człowieka, praw kobiet i znaczenie pracy ludzkiej. Kontynuacja pracy Jana Pawła II nie byłaby możliwa bez tej mocnej podstawy – podsumował międzyrzeczanin dr hab. Przemysław Litwiniuk, radny województwa.

Spotkanie stało się również okazją do wręczenia jubilatowi odznaki honorowej „Zasłużony dla województwa lubelskiego”, złożenia podziękowań, pamiątkowych dyplomów uznania i grawerów. – Był i jest ksiądz infułat nie tylko rycerzem niepodległej, ale też niezłomnym przewodnikiem i nauczycielem dla pokoleń patriotów. A gdy przyszła taka potrzeba, także dobrym gospodarzem i organizatorem dbającym o potrzeby współobywateli – dziękował wicestarosta Janusz Skólimowski.

Jestem kapłanem, który formował swoją kapłańską postawę w świetle dwóch wspaniałych ideałów i filarów, prymasa Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. Realizowałem to, co oni głosili. Nauczanie Jana Pawła II było przekazywane przez cały jego pontyfikat w naszej parafii. Każdego 16. dnia miesiąca przeżywaliśmy te piękne dni, były msze święte i zgłębialiśmy nauki papieskie. Moje całe życie kapłańskie znajdowało się pod opieką ojca świętego i z przekonaniem, że wszystkie jego bardzo głębokie encykliki ukazują wartości ludzkiego życia i ludzkiej istoty. Człowiek ma tożsamość, której nie można zaprzepaścić! – podkreślił z mocą 86-letni jubilat ks. infułat Kazimierz Korszniewicz. Wspomniał także dużą rolę godności kobiety, która stanowiła istotne miejsce w nauce papieża. Kapłan, w słowach zwróconych do zgromadzonych, przypomniał swoje trudne dzieciństwo z czasów okupacji, młodzieńcze lata inwigilacji i niebezpieczne początki posługi kapłańskiej w komunistycznym kraju. Mówił o trudnościach i nieugiętych decyzjach związanych z budową pomników Jana Pawła II, Stefana Wyszyńskiego i krzyża milenijnego, wspomniał o jadłodajni prowadzonej dla potrzebujących. – Ale nigdy nie byłem politykierem, tylko patriotą, który kocha swoją Ojczyznę jak swoją matkę – podsumował ks. Korszniewicz dziękując za okazane mu serce i szacunek.

Samorządowcy Ziemi Międzyrzeckiej podpisali w trakcie konferencji deklarację wsparcia społecznej inicjatywy 2020 r. dotyczącej starań o objęcie miasta Międzyrzec patronatem Jana Pawła II. Dokument zostanie przekazany na ręce ks. bpa Kazimierza Gurdy. Konferencja była pierwszym z trzech elementów składających się na obchody jubileuszowe. Zgromadzeni modlili się wspólnie podczas mszy świętej oraz wzięli udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej ks. Korszniewicza jako założyciela międzyrzeckiej fundacji na rzecz ochrony zdrowia.

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
tekst: Anna Ostapiuk
film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama