Rzecznik Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski zapewnił, że „wniosek był bardzo wnikliwie analizowany” oraz, że prezydentowi „zależało ogromnie na tym, żeby te rozwiązania były jak najmniej dotkliwe dla obywateli”.
Choć decyzja o utrzymaniu rozporządzenia dotyczącego stanu wyjątkowego nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona, ostateczną decyzję podejmie Sejm na poniedziałkowym posiedzeniu. Obserwatorzy wydarzeń podkreślają jednak, że wszystko wskazuje na to, że klub PiS będzie miała większość, która pozwoli odrzucić ewentualny wniosek o uchylenie rozporządzenia. Prezydent Duda wyraził nadzieję, że decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego zaaprobują także przedstawiciele opozycji.
Przypomnijmy, że pas, na którym obowiązuje stan wyjątkowy, obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim), są to obszary bezpośrednio przylegające do granicy z Białorusią. W powiecie bialskim w strefie znajdzie się 55 miejscowości.
Wykaz miejscowości w powiecie bialskim składających się na obszar objęty stanem wyjątkowym (miejscowość/gmina):
- KUZAWKA KOLONIA, Sławatycze
- SŁAWATYCZE, Sławatycze
- MOŚCICE DOLNE, Sławatycze
- LISZNA, Sławatycze
- NOWOSIÓŁKI, Sławatycze
- TEREBISKI, Sławatycze
- JABŁECZNA, Sławatycze
- PAROŚLA PNISKI, Sławatycze
- SZOSTAKI, Kodeń
- ZABŁOCIE, Kodeń
- ZABŁOCIE KOLONIA, Kodeń
- ZALEWSZE, Kodeń
- KODEŃ III, Kodeń
- KODEŃ II, Kodeń
- KODEŃ I, Kodeń
- ELŻBIECIN, Kodeń
- ZAHACIE, Kodeń
- OKCZYN, Kodeń
- KOSTOMŁOTY, Kodeń
- MURAWIEC – ŻUKI, Terespol
- KOŁPIN OGRODNIKI, Terespol
- DOBRATYCZE KOLONIA, Terespol
- LEBIEDZIEW, Terespol
- MICHALKÓW, Terespol
- POLATYCZE, Terespol
- BŁOTKÓW, Terespol
- TERESPOL, Terespol
- ŁOBACZEW MAŁY, Terespol
- LECHUTY MAŁE, Terespol
- SAMOWICZE, Terespol
- KUKURYKI, Terespol
- KUZAWKA, Terespol
- NEPLE, Terespol
- STARZYNKA, Terespol
- MOKRANY STARE, Zalesie
- MOKRANY NOWE, Zalesie
- KRZYCZEW, Terespol
- BOHUKAŁY, Terespol
- ŁĘGI, Terespol
- PRATULIN, Rokitno
- ZACZOPKI, Rokitno
- DERŁO, Rokitno
- WOROBLIN, Janów Podlaski
- OSTRÓW, Janów Podlaski
- JANOW PODLASKI WYGODA, Janów Podlaski
- WERCHLIŚ, Janów Podlaski
- JANÓW PODLASKI WIEŚ, Janów Podlaski
- STARY PAWŁÓW, Janów Podlaski
- STARE BUCZYCE, Janów Podlaski
- BUBEL GRANNA, Janów Podlaski
- BUBEL ŁUKOWISKA, Janów Podlaski
- STARY BUBEL, Janów Podlaski
- KONSTANTYNÓW WIEŚ, Konstantynów
- ANTOLIN, Konstantynów
- GNOJNO, Konstantynów
Wczoraj premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że decyzja o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego ma związek z obecną sytuację na granicy polsko-białoruskiej. – Sytuacja na granicy z Białorusią jest cały czas kryzysowa, jest cały czas napięta, a to z podstawowego względu, że reżim Łukaszenki postanowił poprzez przetransportowanie ludzi głównie z Iraku na terytorium Białorusi, wypchnąć tych ludzi na terytorium Polski, Litwy, Łotwy po to, żeby wprowadzić element destabilizujący na terytorium naszych krajów – mówił na konferencji premier.
Zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniem, w czasie obowiązywania stanu wyjątkowego wprowadzone zostają następujące rodzaje ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela:
1) zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń
w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);
2) zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
3) obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
4) zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach położonych na obszarze
objętym stanem wyjątkowym;
5) zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów, położonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym;
6) ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia na obszarze objętym stanem wyjątkowym;
7) ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem
wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
Wprowadzenie obostrzeń na pewno nie przysłuży się naszym lokalnym przedsiębiorcom, którzy prowadzą na obszarze przygranicznym swoje biznesy z branży chociażby transportowo-spedycyjnej, hotelarskiej czy turystycznej. Niezadowoleni będą z pewnością również organizatorzy wydarzeń okolicznościowych, jak wesela, chrzciny itp. Obostrzenia spowodują również konieczność odwołania imprez kulturalnych czy sportowych, które w najbliższym czasie zamierzały organizować nasze samorządy, co będzie wiązało się często ze startami finansowymi podmiotów zaangażowanych w ich organizację. Odwołany został już m.in. duży festyn wojskowy-kulturalny pn. „Wystrzałowe miasto” w Terespolu, który planowo miał się odbyć 12 września. Utrudnienia dotkną również naszą branżę mediów. Zgodnie z obostrzeniami nie będziemy mogli wykonywać swojej pracy, jeśli nie zamieszkujemy daną miejscowość. Za złamanie przepisów będzie groził mandat, grzywna lub areszt.
Stan wyjątkowy ma obowiązywać przez 30 dni od wprowadzenia, ale może być przedłużony za zgodą Sejmu maksymalnie o dodatkowe 60 dni.
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP / Onet.pl
Zdjęcie: Jakub Sowa