Trzy tygodnie wcześniej, na scenie Centrum Kultury Chrześcijańskiej wystąpili: Eryk Szczygielski, Kinga Linkiewicz oraz Maleo Reggae Rockers z koncertem „Historia sercem pisana”. Chętni mieli również okazję zobaczyć wystawę pt. „Prowincja sakralnie”.
Projekt „Koncerty w Centrum kultury lokalnej w Wisznicach” realizowany jest w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020.
—————-
Podczas drugiego z cyklu koncertów promujących Centrum Kultury Chrześcijańskiej wystąpił Zygmunt „Muniek” Staszczyk, lider formacji T.Love. Przed nim zaprezentowali się lokalni wykonawcy, młodzieżowy zespół The Others oraz Karolina Cegłowska.
Projekt „Koncerty w Centrum kultury lokalnej w Wisznicach” zakłada organizację cyklu koncertów promujących Centrum Kultury Chrześcijańskiej, mającego swą siedzibę w zrewitalizowanym w 2010 r. budynku starej cerkwi unickiej. – Odbywa się tu jeden z koncertów promujących nasze Centrum. I taką też nazwę przyjął projekt finansowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jest to jeden z czterech zaplanowanych koncertów. Pierwszy, Maleo Reagge, odbył się w lipcu, a dziś gościmy Muńka Staszczyka, legendę polskiej sceny rockowej – wyjaśnia wójt gminy Wisznice Piotr Dragan. – Bardzo chcieliśmy, by to był właśnie on, ponieważ pokolenie trzydziesto-pięćdziesięciolatków wychowało się na jego muzyce. Każdy wiedział, że pochodzi z Częstochowy, miasta Świętej Wieży, że później pokochał Warszawę, „zmęczoną” tak jak on. Znaliśmy wszystkie jego teksty. Cieszymy się, że dzisiaj jest w Wisznicach – nie kryje radości włodarz będący fanem wokalisty. Wydarzenie, które miało miejsce 22 sierpnia, poprowadziła Elżbieta Sokołowska, dyrektor GOKiO w Wisznicach.
Przy scenie znajdującej się obok wisznickiego CKC zebrała się liczna publiczność, którą skusiła wizja posłuchania i zobaczenia na żywo znanego wokalisty i jego zespołu. Ze względu na sanitarne obostrzenia wydarzenie, zamiast wewnątrz obiektu, odbyło się na sąsiadującym placu. – Koncert odbywa się na zewnątrz, ale zamierzenie było takie, by wszystkie miały miejsce w środku Centrum Kultury Chrześcijańskiej, które na nowo zaczyna żyć. Pierwszy raz ożyło w 2010 r. i od 2011 r. zaczęliśmy organizować cykle wystaw, koncertów. Po niefortunnej przerwie na nowo wznawiamy działalność – mówi włodarz gminy.
Centrum przeszło rewitalizację w 2010 r. Miało wówczas drewnianą podłogę, pod którą odkryto elementy założenia cmentarnego. Po ustaleniach z konserwatorem zabytków zachowano dostęp do tego miejsca, przewidując prawdopodobne zainteresowanie badaniami archeologicznymi. – Niestety, pod podłogą robiła się poduszka wilgoci, przez co podłoga zgniła. Musieliśmy wykonać ją od nowa. Zdecydowaliśmy się na pompę ciepła i kamienną posadzkę, na co udało się pozyskać środki – wspomina Dragan. Modernizacja cerkwi możliwa była dzięki funduszom Unii Europejskiej oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
materiał: Radio Biper Wisznice
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki