Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Łuków, Radzyń i Włodawa – w II turze w tych sąsiednich powiatach modernizowane lub budowane będą drogi dojazdowe do gruntów rolnych

Dwie tury podpisywania umów. Pierwsza, dla 40 przedsięwzięć na terenie całego województwa miała miejsce w lipcu, druga - dziś. Łącznie 70 umów z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego na modernizację lub budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych ze środków celowych budżetu województwa lubelskiego na 2021 rok. Łączna wartość umów to około 5,8 mln zł. Dzięki otrzymanemu wsparciu gminy wybudują lub zmodernizują około 37 kilometrów dróg. Dzisiejsza tura to prawie 2 km nowych oraz modernizacja około 14 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Żaden z samorządów w największym w województwie Powiecie Bialskim nie znalazł się na liście zarówno tej publikowanej w lipcu jak tej dzisiejszej. Wsparcia nie uzyskała też żadna gmina z terenu Powiatu Parczewskiego. Urząd Marszałkowski zapowiada, że znajdą się reprezentacji tych powiatów w kolejnych edycjach podpisywania umów.

Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed podpisał dziś 30 umów z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego na modernizację lub budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych ze środków celowych budżetu województwa lubelskiego na 2021 rok. Łączna wartość dzisiejszych umów to ponad 2,4 mln zł. Dzięki otrzymanemu wsparciu gminy wybudują prawie 2 km oraz zmodernizują niecałe 14 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

Nowoczesne rolnictwo wymaga dobrych dróg. Dzięki modernizacji dojazdów łatwiejsze życie będą mieli nie tylko rolnicy, ale i osoby, które będą chciały np. nabyć produkt bezpośrednio od gospodarza – mówił członek zarządu Zdzisław Szwed.

Wysokość przekazywanej dotacji celowej na realizowane zadania wynosi w przypadku budowy drogi do 70% wartości brutto kosztów kwalifikowalnych, z kolei przy modernizacji drogi do 60% wartości brutto kosztów kwalifikowalnych.

Zestawienie dzisiejszych umów na modernizację lub budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych ze środków celowych budżetu województwa lubelskiego zawiera inwestycje u naszych sąsiadów:
Powiat Łukowski: Gmina Serokomla, Gmina Krzywda, Gmina Wola Mysłowska, Gmina Trzebieszów
Powiat Radzyń Podlaski: Gmina Radzyń Podlaski, Gmina Wohyń, Gmina Borki,
Powiat Włodawski: Gmina Włodawa, Gmina Wola Uhruska

W umowach zawartych z lipcu br. znalazło się wsparcie dla:
Powiat Radzyń Podlaski: Gmina Czemierniki,
Powiat Łukowski: Gmina Adamów, Gmina Łuków, Gmina Stoczek Łukowski

Zadaliśmy pytanie Rzecznikowi Prasowemu Kancelarii Marszałka – Remigiuszowi Małeckiemu – dlaczego po raz kolejny, druga tura podpisywania umów, wśród samorządów, powiatów, nie znalazł się żaden samorząd z terenu Powiatu Bialskiego. Nie są też reprezentowane samorządy Powiatu Parczewskiego, oto odpowiedź:
– Z powiatu bialskiego, trzy gminy otrzymały dotację celową w 2021 roku, zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego. W kolejnej turze podpisywania umów z dwoma gminami (Kodeń i Tuczna) zostaną podpisane przedmiotowe umowy, po wcześniejszym przesłaniu przez te gminy do urzędu wymaganych dokumentów, na podstawie których możliwe będzie przygotowanie tejże umowy. Trzecia gmina (Sosnówka) złożyła rezygnację z przyznanej dotacji w 2021 roku. Z kolei z powiatu parczewskiego z jedną gminą (Siemień) zostanie podpisana niniejsza umowa, po spełnieniu powyższych wymagań. Druga zaś gmina (Sosnowica) złożyła wniosek niezgodny z przyjętymi zasadami, stąd też nie będzie możliwe przyznanie tejże gminie dotacji celowej w bieżącym roku. – informuje nas rzecznik.

 

 

materiał: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
tekst: Remigiusz Małecki rzecznik prasowy Kancelaria Marszałka / Leszek Niedaleki
zdjęcie ilustracyjne: arch.radiobiper.info
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama