Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Rajd Rowerowy Szlakiem Kraszewskiego (galeria)

Impreza łącząca aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem ciekawych miejsc ale przede wszystkim popularyzująca pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego wystartowała dziś z Placu Wolności w Białej Podlaskiej. To już 11. Rowerowy Rajd Kraszewskiego. Co roku wydarzenie odbywa się we wrześniu, w tym roku jednak, rowerzyści na trasę wyruszyli 26 czerwca. Jak mówiła Małgorzata Rafał - kierownik Centrum Informacji Turystycznej w Białej Podlaskiej, postanowiono przenieść termin tak aby "kręcić kilometry dla Białej Podlaskiej" w Rowerowej Stolicy Polski.

11. Rowerowy Rajd Kraszewskiego rozpoczął się tuż nieopodal ławeczki pisarza na Placu Wolności, a zakończył w Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie.

Jak wspomnieliśmy wyżej, w tym roku rajd zorganizowano w szczególnym okresie, bowiem w czerwcu trwają zmagania w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. – Miło nam będzie jeśli uczestnicy rajdu aktywują aplikację umożliwiającą “kręcenie kilometrów” na rzecz Białej Podlaskiej. – mówił Wojciech Chilewicz prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej jednocześnie instruował jak ściągnąć i aktywować aplikację Rowerowej Stolicy Polski na własny telefon.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Biała Podlaska zajęła zaszczytne drugie miejsce w kraju w rywalizacji Rowerowej Stolicy Polski. Przejechaliśmy łącznie około dwustu czterdziestu tysięcy kilometrów. W tym roku wynik ten mamy osiągnięty już w połowie trwania tegorocznych zmagań. Kręci nas już łącznie grubo ponad dwa tysiące osób – kręci kilometry na rzecz miasta Biała Podlaska. Dziś dorzucimy uczestnicząc w tym rajdzie dodatkowe tysiące kilometrów. Dziękuję i życzę udanej wyprawy a ja i moja rodzina jedziemy razem z Wami! – mówił prezydent Michał Litwiniuk podczas oficjalnego otwarcia rajdu.

Do udziału w Rajdzie zaprosili: Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, Bialskie Centrum Kultury, Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej oraz partnerzy: TKKF Biała Podlaska, Toyota Biała Podlaska, Toyota Auto Podlasie, Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie oraz Gmina Wisznice.
Rajd wyrobił już poprzez ponad dekadę swoja renomę. Rowerzyści na starcie otrzymują pakiety a podczas całej trasy pilotowani są przez wyznaczone osoby i samochody techniczne. Na trasie – w obie strony rowerem – to około 100 kilometrów – czekają liczne atrakcje i przerwy postojowe.

Rajd dostosowany jest do osób najsłabszych i dopiero wdrażających się w rowerowe długodystansowe wyprawy. Droga powrotna to możliwość skorzystania z autokaru i przewozu roweru samochodem.

Wspomnieliśmy o atrakcjach a tych jest na prawdę sporo. W mieście Biała Podlaska: Plac Wolności, ławeczka Kraszewskiego, ścieżki rowerowe; Czosnówka, Ogrodniki, Ortel Książęcy,Ortel Królewski: przystanek i zwiedzanie kościoła pw. Matki Boskiej Różańcowej i historia o nim opowiadana przez miejscowego proboszcza; Studzianka: miejscowość tatarska; Łomazy: tutaj przystanek w Miejscu Obsługi Rowerzystów, zabytkowy kościół pw. Piotra i Pawła; Szelest, Rossosz, Kożanówka, Dubica, Wisznice: przystanek i odwiedziny zabytkowego cmentarza na którym znajdują się nagrobki członków rodziny Kraszewskich, Rozwadówka, Sosnówka, Romanów: finał i zwiedzanie Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz zabytkowego parku.

Zapis live ze startu rajdu z Placu Wolności w Białej Podlaskiej na profilu Facebook Radio Biper
https://www.facebook.com/radiobiper/posts/1993540260809094

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Zobacz galerię zdjęć:
Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama