Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Małaszewicze: Młodzież z Reymonta na stażu europejskim (galeria)

Na przełomie maja i czerwca br. 50 uczniów technikum z ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach – w podziale na dwie 25 osobowe grupy – odbyło staż europejski w Grecji w Platamonas w ramach programu POWERVET 2020-1-PL01-KA102-080732. Realizowany projekt nosił nazwę „Zdobywamy wiedzę i umiejętności na europejskim stażu”. Wyjazd dedykowany był przyszłym technikom transportu kolejowego, technikom eksploatacji portów i terminali oraz technikom informatykom. W dniu 24 czerwca odbyło się oficjalne podsumowanie stażu, w ramach którego nastąpiło wręczenie certyfikatów oraz wymiana doświadczeń, opinii i pozytywnych wrażeń – a tych ostatnich było co niemiara!

Zacznijmy jednak od początku… 23 maja pierwsza tura młodych, dobrze zapowiadających się techników wyruszyła na swoją zawodową międzynarodową przygodę. W grupie tej znalazło się 25 uczniów kierunku technik transportu kolejowego, którzy przez kolejne dwa tygodnie odbywali staże i praktyki u greckich pracodawców i przedsiębiorców kolejowych. Czas ten był niezwykle intensywny. Młodzi kolejarze przebywali na stacjach kolejowych m.in. w Leptokarii, Katerini czy Nei Pori należących do greckich kolei OSE. Poznawali tam infrastrukturę kolejową, budowle inżynierskie, tabor kolejowy oraz sposoby i systemy prowadzenia ruchu kolejowego. Ponadto uczestniczyli czynnie w przygotowywaniu pociągów do jazdy, zdobywali wiedzę niezbędną do egzaminów z kwalifikacji zawodowych, obserwowali pracę obsługi pociągu, w tym kierownika pociągu, konduktora i maszynisty, a następnie podejmowali próbę samodzielnych działań w tym zakresie.

Po powrocie młodych kolejarzy – w dniu 6 czerwca druga tura uczniów podjęła stażowe wyzwanie. Tym razem do bałkańskiego kraju fety i oliwek wyruszyli uczniowie profili technik eksploatacji portów i terminali oraz technik informatyk, którzy – podobnie jak poprzednicy – nie zwalniali tempa. Ich staż był równie intensywny i bogaty w nowe doświadczenia zawodowe. W ramach swoich zagranicznych praktyk technicy eksploatacji portów i terminali wizytowali zakłady pracy, gdzie uczyli się procesów magazynowania, składowania i produkcji. Tu w szczególności mieli okazję poznać pracę jednej z największych hurtowni napojów w regionie, gdzie próbowali swoich sił podczas kompletacji zamówień, obsługi urządzeń transportu bliskiego oraz rozliczania kontrahentów. Byli także w regionalnym składzie drewna, gdzie podejmowali próbę realizacji zadań przeładunkowych i załadunkowych oraz konserwowania urządzeń do mechanizacji tych procesów. Kolejnymi miejscami praktyk techników eksploatacji były regionalne magazyny przesyłek kurierskich, stacje kolejowe pasażerskie i ładunkowe oraz to, co wzbudziło największy zachwyt – port lotniczy w Thessalonikach gdzie młodzież poznawała tajniki odprawy i obsługi podróżnego. Jako bonus – uczniowie przeszli szkolenie z obsługi tachografu i czasu pracy kierowców.

Informatycy natomiast realizowali się w pracowniach komputerowych i firmach informatycznych, gdzie programowali i instalowali systemy, tworzyli strony internetowe, konfigurowali bazy danych, obsługiwali lokalne sieci komputerowe, montowali elementy i podzespoły, a następnie uruchamiali podpięte i uszeregowane maszyny. Uczyli się także zarządzania zasobami sieciowymi oraz testowania sieci LAN, MAN, WAN. Wszystko w ujęciu praktycznym na gruncie faktycznego miejsca pracy i co ważne – w międzynarodowym otoczeniu.

Jednak staże europejskie to nie tylko praktyka u zagranicznego pracodawcy. To także szereg możliwości poznania lokalnej kultury, tradycji, zabytków i nietypowych, niespotykanych nigdzie indziej miejsc. A Grecja przecież usiana jest takimi atrakcjami. Dlatego zawsze w ramach stażu europejskiego jeden weekend – sobota i niedziela – przeznaczony jest na zwiedzanie i poznawanie kultury, obyczajów i zabytków. W ramach takiego programu kulturowego młodzież odbyła rejs statkiem na wyspę Skiathos, czyli najpopularniejszą z wysp Archipelagu Sporad. Popularność tej wyspy wynika głównie z plaż na niej zlokalizowanych – mimo niewielkich rozmiarów wyspy – jest ich na niej ponad 60! Ponadto zarówno sama wyspa Skiathos, jak i miasteczko o tej samej nazwie wręcz zachwycają turystów, a szczególnie widok z tarasu pod wieżą zegarową.

Drugi dzień programu kulturowego poświęcony był na zwiedzanie Meteorów, czyli formacji skalnych wyrzeźbionych przez naturę, które można napotkać podczas przemierzania równiny tesalskiej w okolicach miasta Kalambaka. Jednak tak naprawdę w tym miejscu największy podziw wzbudzają nie same skały, ale ulokowane na nich klasztory. A widok z półki skalnej na ten malowniczy masyw z piaskowca zapiera dech w piersiach.

Oprócz głównych weekendowych całodniowych wycieczek, uczniowie biorący udział w stażu mieli szansę poznawać najbliższą okolicę. Popołudniami, po skończonych praktykach wyruszali na krótkie wycieczki do pobliskich miejscowości. Wśród niech znalazło się Litochoro oraz wąwóz rzeki Enipeas, będące przedsionkiem całego masywu Olimpu. Innym miejscem była wioska Stary Panteleimon położona na zboczach Olimpu, z której roztacza się widok na całą Riwierę Olimpijską, i która sama w sobie jest także niezwykle ujmująca, gdyż jest kwintesencją greckiego dawnego budownictwa, doskonałej kuchni i klimatu Hellady.
Poza tym uczestnicy stażu zwiedzili XI-wieczny Zamek Krzyżowców w Platamonas, który w czasach Bizancjum, oprócz szlaku lądowego kontrolował również szlak morski z Eubei do Salonik. Nie można było także pominąć choćby krótkiego spaceru po Salonikach. Tam młodzież odwiedziła pomnik Aleksandra Macedońskiego, skąd roztaczał się piękny widok na Zatokę Salonicką będącą częścią Zatoki Termajskiej, a w tle majaczyły „zęby” Półwyspu Chalcydyckiego. Po drodze uczniowie zahaczyli o Białą Wieżę, a następnie postanowili odwiedzić Arystotelesa, właściwie to jego pomnik ulokowany na placu nazwanym jego imieniem. Oczywiście popołudniami nie mogło też obejść się bez czasu na plażowanie w Nei Pori oraz samym Platamonas.

Reasumując, cały staż, jaki odbyli ci młodzi ludzie, był pełen wrażeń i nowych doświadczeń, szczególnie zawodowych. Była to prawdziwa szkoła życia, która uczyła radzenia sobie w obcym środowisku i w nowych warunkach. Dzięki takim wyjazdom młodzież nie tylko nabywa nowe umiejętności zawodowe, ale także szkoli język, przełamuje bariery kulturowe, odważniej patrzy w przyszłość oraz poszerza horyzonty – na czym szczególnie zależy dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach. Niewątpliwie placówka ta jest szkołą, która słynie z niesztampowego i nowoczesnego podejścia do edukacji. Z tego powodu dyrekcja szkoły kładzie ogromny nacisk na poszerzanie wiedzy i umiejętności swoich uczniów nie tylko w szkolnych ławach, a to z kolei przekłada się prężną działalność w zakresie organizacji staży i praktyk zagranicznych. Dowodem tego jest wspomniany wyżej wyjazd, który dopisał się do coraz dłuższej już listy zrealizowanych projektów mających na celu zawodową międzynarodową mobilności uczniów.

W całym przedsięwzięciu ogromną rolę odegrał także Starosta Powiatu Bialskiego Pan Mariusz Filipiuk, któremu cała społeczność szkolna ZS w Małaszewiczach dziękuje za wsparcie w pozyskiwaniu partnerów zagranicznych organizujących zajęcia praktyczne oraz za ogromny wkład w przygotowanie opisywanych wyjazdów na europejskie staże i praktyki zawodowe.

materiał: Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
tekst i zdjęcia: Marek Selerski Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach / Małgorzata Trębicka-Żuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama