Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

350 lat św Antoniego w Białej Podlaskiej (film) (galeria)

Rzeczpospolita Obojga Narodów. Polska i Wielkie Księstwo Litewskie. W roku 1670 Michał Kazimierz Radziwiłł nadaje miastu prawo magdeburskie oraz herb – Michał Archanioł stojący na smoku. Mniej więcej wtedy, w 1671 roku, powołuje się do życia Fundację Radziwiłłowską, a w mieście zostaje założony Klasztor Reformatów. Po 350 latach od tamtych wydarzeń do Białej Podlaskiej ponownie zjechali przedstawiciele Rodu Radziwiłłów świętować wielowiekowe działanie ludzi dobrej woli i serca którzy zachowali i kultywują tradycję Świętego Antoniego z Padwy.

13 czerwca 2021 roku, podczas uroczystej mszy nastąpiło poświęcenie figury św. Antoniego usytuowanej na miejscu krzyża na krużganku przed głównym wejściem do kościoła. Figurę świętego wykonał Piotr Pietrusiewicz, darczyńcą figury jest Pani Zofia, wnuczkę Witolda Szulca, który prośbę o dzieło zawarł w testamencie.

Wewnątrz kościoła św. Antoniego, w kruchcie dokonano odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy, zawierającej treść:
„350 lat Fundacji Radziwiłłowskiej Kościoła i Klasztoru Reformatów pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej i świętego Antoniego w Białej Podlaskiej. 1671 – 2021. Bracia Kapucyni”

Uroczystą mszę poprowadził biskup Antonii Dydycz. Z obecności biskupa skorzystali leśnicy z nadleśnictw w Białej Podlaskiej i Sarnakach oraz Bialsko Kozieradzkie Bractwo Kurkowe składając życzenia. Wśród przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich i samorządowych obecny był prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk.Bracia kapucyni są trwałym elementem życia naszej bialskiej społeczności. – mówił prezydent.

Br. Bogdan Augustyniak – gwardian kościoła św. Antoniego w Białej Podlaskiej: – Tego dnia spotykamy się z potomkami Radziwiłłów. Jest z nami Konstanty Radziwiłł, Maciej Radziwiłł i Mikołaj Radziwiłł. To pokłosie bardzo bogatej historii tego miejsca. Kościół katolicki od założenia do 1864 roku kiedy to w czasie rozbiorów i jako kara za udział mieszkańców w powstaniach zamieniono kościół na cerkiew. Uruchomiono tu wtedy szkołę cerkiewną. Następny epizod to umiejscowienie w murach klasztory szkoły imieniem Emilii Plater. Czas wojny to wykorzystanie świątyni i budynków przyległych jako magazynu wojsk hitlerowskich. Po wojnie powrót platerki. A w 1970 roku biskup siedlecki Ignacy Świrski zaprosił do obecności w tym miejscu braci kapucynów.

Cieszę się, że mieszkańcy Białej Podlaskiej pamiętają o fundatorach kościoła świętego Antoniego. To jedno z miejsc najbardziej żywych i związanych z wiarą. Cieszę się, że bracia kapucyni opiekują się kościołem. Wzrusza to, że za każdym razem gdy do kościoła się wejdzie, zawsze jest ktoś kto się modli, szuka pocieszenia, wsparcia i ukojenia. To też ważny ośrodek duszpasterstwa młodzieży. Dla nas, potomków założycieli Fundacji Radziwiłłowskiej to najlepsze podziękowanie. Miejsc związanych z moją rodziną jest bardzo dużo. Polska, Litwa, Białoruś, Ukraina ale także i na zachodzie Europy. Ale to w Białej Podlaskiej czuję się wyjątkowo dobrze i zawsze chętnie tutaj przyjeżdżam. – mówił Maciej Radziwiłł, potomek fundatorów świątyni i klasztoru.

Uroczystości uświetnił koncertem organowym Piotr Arseniuk.

350-lecie fundacji kościoła św. Antoniego

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama