Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wojewodo! Samorządy apelują o uczciwy podział środków publicznych skierowanych na odbudowę po pandemii covid-19!

Szanowny Panie Premierze, Szanowny Panie Wojewodo, pandemia wirusa COVID-19, która dotknęła Polskę w ostatnich dwóch latach, wywarła negatywny wpływ zarówno na budżet. Polski jak i budżety samorządów. Wiele z samorządów widząc, iż nie jest w stanie osiągnąć traconych dochodów rezygnowała z realizacji wielu inwestycji. Często samorządy świadomie pozbywały się dochodów, niosąc pomoc przedsiębiorcom, co również zmniejszało środki na inwestycje. Bardzo dobrze została więc odebrana inicjatywa rządowa i art. 65 ust. 28 ustawy z 31.3.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568 ze zm.; dalej: ZmKoronawirusU20). Ustawa ta umożliwiła utworzenie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wszystkie samorządy były wdzięczne za przekazane środki w I edycji RFIL, ponieważ w znaczny sposób wsparły one budżety samorządów i pozwoliły realizować inwestycje, które byłyby zapewne wstrzymywane.

Konferencja prasowa dotycząca transparentnego i uczciwego podziału środków publicznych pomiędzy samorządy <<==>> zapis live na profilu Facebook
https://www.facebook.com/watch/live/?v=941780309947124&ref=watch_permalink

Pandemia wirusa COVID-19 dotknęła mieszkańców wszystkich polskich gmin i z tym większym zdziwieniem odebraliśmy rozstrzygnięcia II i III edycji RFIL. W województwie lubelskim 97 gmin nie dostało środków w tych edycjach, a kolejnych kilkanaście dostało środki w niewielkim wymiarze (razem to ponad połowa lubelskich gmin). Obie edycje konkursowe nie miały jasnych kryteriów oceny projektów. Podstawą demokratycznego porządku są jasne i przejrzyste zasady podziału środków publicznych. To nie polityka, nie osobiste przekonania, a transparentny mechanizm powinien być gwarancją uczciwego podziału funduszy krajowych i unijnych dla poszczególnych samorządów.

Lubelszczyzna, pomimo niewątpliwego sukcesu rozwojowego, ma jeszcze bardzo wiele problemów do rozwiązania. W naszym regionie istnieją duże wewnętrzne dysproporcje, które wymagają interwencji. Panie Premierze,zapowiadał Pan, że „musimy walczyć o każde miejsce pracy. Dlatego tę walkę z kryzysem, walkę z Covid-19 toczymy wspólnie. Toczy ją rząd, samorządy, przedsiębiorstwa i obywatele.” Rezultat przeprowadzonych konkursów zamiast nierówności niwelować, tylko je pogłębił poprzez wsparcie tylko wybranych samorządów.

Jako samorządowcy z województwa lubelskiego zwracamy się do Pana Premiera i Pana Wojewody Lubelskiego z prośbą o znalezienie przez Rząd sposobu na wsparcie finansowe tych polskich gmin, które nie otrzymały żadnych albo prawie żadnych środków w ramach II i III edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Apelujemy równocześnie, by kolejne edycje były wsparciem dla wszystkich polskich samorządów, wszakże pandemia wirusa COVID-19 dotyczy nas wszystkich. Apelujemy o zatwierdzenie takiego algorytmu podziału środków publicznych w ramach kolejnych naborów RFIL by uwzględnić równość w dostępie do publicznych środków dla wszystkich polskich samorządów. Mógłby być to algorytm podobny do tego z I edycji lub oparty na wskaźniku dochodów podatkowych na mieszkańca G.

Szanowny Panie Premierze, szanowny Panie Wojewodo, bardzo prosimy o uwzględnienie naszych postula

materiał: Biuro Posła do PE Krzysztofa Hetmana
tekst i zdjęcia /film : Katarzyna Pikuła Biuro Posła do PE Krzysztofa Hetmana
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama