Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kodeń: Jest pięć! W Dobratyczach obiecano drugie pięć! Mowa o kilometrach modernizowanej nadbużanki

Samorząd Gminy Kodeń może być z siebie dumny! Po długich negocjacjach, rozmowach, lobbingu, wsparciu radnych wojewódzkich udało się przepchnąć projekt modernizacji zapomnianego odcinka nadbużanki. Mowa o drodze wojewódzkiej nr 816 pomiędzy Dobratyczami a Kodniem. 7 czerwca, podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, na tle pracujących maszyn frezujących zniszczoną nawierzchnię drogi poinformował o rozpoczęciu prac i obiecał, że na 300 lecie sanktuarium w Kodniu które zbliża się szybkimi krokami, modernizacji poddanych zostanie nie 5 a 10 kilometrów zapomnianej trasy. Niebawem relacja filmowa z wydarzenia!

Dla nas to inwestycja strategiczna. To główny szlak dla pielgrzymów podążających do Kodnia. Długo słaliśmy pisma, rozmawialiśmy i w Lublinie i w Białej Podlaskie, spotykaliśmy się z marszałkami, radnymi wojewódzkimi, parlamentarzystami aby przekonać osoby decyzyjne o celowości podjęcia działań modernizacyjnych na trasie z Dobratycz do Kodnia. Udało się. – mówi wójt Kodnia, Jerzy Troć.

Udało się. 7 czerwca ruszyły prace w Dobratyczach. Zadanie którego koszt wynosi około 2 milionów złotych polega na przebudowie 5 kilometrów trasy. Z Dobratycz na Kostomłoty. Po sfrezowaniu zniszczonej nawierzchni, ekstrakt asfaltowy posłuży do wzmocnienia i poszerzenia poboczy. Na drodze natomiast, pojawią się dwie warstwy dywanika asfaltowego.

Nie wiem w jaki sposób, przez tyle lat, droga ta pozostała w zapomnieniu. Dziś nadrabiamy zaległości poprzedników. Mało tego, że poprawimy warunki korzystania z drogi to prowadzimy badania i opracowania na temat wyposażenia modernizowanego odcinka trasy w ciąg ścieżki rowerowej którego tutaj brakuje. Jak widzę, Dobratycze posiadają też zwartą zabudowę i dużo miejsca w pasie drogowym prowadzącym przez miejscowość. To miejsce na chodniki których też tutaj brakuje. – mówił marszałek Mulawa.

Oprócz marszałka Mulawy i wójta Trocia, w Dobratyczach na konferencji pojawili się członkowie Zarządu Województwa i radni Sejmiku Województwa na czele z Jerzym Szwaj przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego. Obecny był również Paweł Szumera dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. – Prace drogowe nie są skomplikowane. Polegają na usunięciu warstwy zniszczonej, wzmocnieniu i poszerzeniu poboczy oraz ułożeniu nowych warstw asfaltu. Realizacja idzie sprawnie a utrudnienia które dziś spotykają kierowców nie powinny potrwać długo. – informował Szumera, dyrektor ZDW.

Finałem konferencji była jednocześnie zapowiedź kontynuacji modernizacji drogi wojewódzkiej nr 816 – nadbużanki – dalej w stronę Kodnia. Do przebudowy pozostaje nadal pięć kilometrów trasy z Kostomłot przez Okczyn do stolicy gminy. Podczas konferencji wspomniano również o przebudowie ulic 1 Maja i Sławatyckiej w Kodniu. To ciąg nadbużanki prowadzący już przez najważniejszą miejscowość na trasie Terespol – Sławatycze. To przy ulicy 1 Maja znajdują się najważniejsze instytucje gminne i sam klasztor oraz bazylika miejsce docelowe około stu tysięcy pielgrzymów odwiedzających Kodeń co roku. Spodziewać się można, że po oddaniu do użytku zmodernizowanej trasy po której podróżowanie stanie się bardziej komfortowe i szybsze liczba pątników zdecydowanie się zwiększy.

Z sekretarzem Gminy Kodeń – Mariuszem Zańko – kilka dni wcześniej rozmawialiśmy o planowanej inwestycji dotyczącej modernizacji nadbużanki na odcinku Dobratycze – Kostomłoty.
Nadbużankę w gminie Kodeń czeka remont

materiał: Radio Biper Kodeń
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama