Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Ponad 50 lat służby Ochotniczej Straży Pożarnej w Woskrzenicach Małych

Początki historii jednostki sięgają 1967 roku. W tym roku powołano do życia OSP Woskrzenice Małe dla ochrony przeciwpożarowej drewnianej zabudowy, która dominowała w tamtym okresie w małych miejscowościach.

W skład pierwszego zarządu jednostki weszli:

Koszołko Stanisław – prezes, Derkacz Franciszek – komendant, Kalitka Stanisław – skarbnik, Juszczuk Karol – gospodarz. W kolejnych latach funkcję prezesa pełnili: Józef TymoszyńskiHenryk Walo , Józef Kasprowicz . Pierwszy prezes pełnił swoją funkcję aż przez 24 lata, natomiast najdłużej sprawującym funkcję komendanta był Ferdynant Panasiuk, który na tym stanowisku spędził 25 lat. Obecnie funkcję prezesa pełni Cydejko Tomasz.

Początki jednostki były skromne. Druhowie posiadali jedynie podstawowy sprzęt ochrony przeciwpożarowej, ale z biegiem lat wyposażenie wzbogacało się o kolejne elementy. W 1986 roku zaplecze uzupełnione zostało o motopompę PO5. Trzy lata później jednostka otrzymała samochód Star 25A, a w 1991 roku doszła kolejna motopompa model PO7

Obecnie na wyposażeniu jednostki oprócz murowanej remizy znajduje się: piła spalinowa, opryskiwacz spalinowy, radia do łączności, umundurowanie typu NOMEX i oczywiście Star 266, nazywany pieszczotliwie, „starykiem”, który na stanie jednostki jest od 2013 roku. Warte podkreślenia jest, że druhowie sami dbają o sprzęt i niezbędne naprawy wykonują we własnym zakresie.

 

OSP Woskrzenice Małe oprócz ochrony przeciwpożarowej od początku działalności pełniła także ważną funkcję w działalności społecznej, edukacyjnej i kulturalnej. Druhowie regularnie prowadzą pogadanki w szkołach na temat ochrony przeciwpożarowej oraz zabezpieczają ważne uroczystości gminne i powiatowe. Do rej pory dbali o bezpieczeństwo m.in. podczas pikników rodzinnych w Popówce, dożynkach w Kaliłowie, czy w czasie dożynek powiatowych w Grabanowie.  Druhowie nie pozostają obojętni również na los innych i chętnie uczestniczą w zbiórkach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Warto wspomnieć, że w latach 1989-1996 w jednostce funkcjonowały dwie drużyny młodzieżowe. Szczególnym wydarzeniem w życiu jednostki był rok 2016, w którym to OSP Woskrzenice Małe dzięki sponsorom zakupiło sztandar.

Strażacy z OSP w Woskrzenicach Małych uczestniczyli w wielu tragicznych zdarzeniach. Szczególnie w pamięci druhów utkwiły te najdłuższe i najtragiczniejsze akcje. Wśród nich trzydniowy pożar stodoły, trzytygodniowa akcja na palącym się torfowisku i najtragiczniejsze zdarzenie, w jakim brała udział jednostka, a mianowicie gaszenie pożaru budynku mieszkalnego w Woskrzenicach Dużych, w którym zginęły dwie osoby.

Obecnie w jednostce służy 45 druhów, w tym 5 druhen, 5 członków honorowych i 1 członek wspierający oraz 5 kierowców. Najdłużej pełniącymi służbę są druhowie Franciszek Romaniuk i Wasiluk Walerian, którzy na stanowisku są już od 54 lat.

Obecny skład zarządu:

Cydejko Tomasz – prezes

Litwiniuk Jerzy – naczelnik

Zalewska Bożena – skarbnik

Sosnowski Tomasz – gospodarz.

Komisja rewizyjna: Kijuk Krysztof, Lewtak Adam, Nitek Elżbieta.

 

Źródło / zdjęcia: OSP w Woskrzenicach Małych

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama