Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Czy warto wybudować oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne to widowiskowa dekoracja ogrodowa, która jednak wymaga dobrego planu i budżetu. Wymarzyć sobie taką ozdobę jest łatwo, jednak sama budowa oczka oraz jego konserwacja mogą już przerastać nieco nasze wyobrażenia. Bez wiedzy i przydatnych urządzeń do filtracji wody możemy skończyć z ogrodowym bagienkiem, zamiast pięknego akwenu wodnego. Co warto wiedzieć przed założeniem oczka czy stawu?

Głębokość oczka

Żeby nasze oczko łatwiej było utrzymać w czystości, głębokość akwenu nie może być pozostawiona przypadkowi. Niestety małe oczka, które są płytkie, bardzo szybko zarastają glonami i stanowią ciężkie środowisko do życia zwierząt, przez co czasami nawet najlepszy filtr na niewiele się zda.

Optymalna głębokość oczka powinna w najgłębszym miejscu wynosić co najmniej 1,5 metra, zaś jego wielkość powinna osiągać co najmniej 10m2. Im większe oczko czy staw tym łatwiej przyjdzie nam je ustabilizować, dlatego też budowy tego typu dekoracji nie poleca się w małych ogrodach.

Położenie oczka

Nie bez znaczenia jest również to, gdzie nasze oczko powstanie. Miejsce w ogrodzie będzie sprzyjać czystości oczka lub wręcz przeciwnie. Pierwszą zasadą, której warto się trzymać jest fakt, że nasz akwen nie powinien zostać wybudowany w miejscu, w którym cała powierzchnia wody będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych przez większą część dnia. Jak już wspomnieliśmy, woda, która będzie się nagrzewać jest trudniejsza w utrzymaniu czystości. Jeśli myślimy o hodowli ryb również ma to znaczenie, gdyż właśnie w lato, gdy temperatury w Polsce szybują w górę, a woda paruje, przydomowe stawy stają się płytkie i słabo dotlenione. Dlatego dobrze, by wokół oczka czy stawu zasadzić rośliny wodne, na przykład wysoką trawę, a także zlokalizować oczko w takim miejscu, gdzie w ciągu dnia częściowo występuje cień.

Drugą ważną kwestią jest to, żeby unikać budowania oczek bezpośrednio pod drzewami albo w bliskiej z nimi odległości. To po prostu mało praktyczne, gdyż możemy się spodziewać, że nasz akwen regularnie będzie zanieczyszczony liśćmi czy gałęziami.

Urządzenia do filtracji wody

Niestety, ale bez odpowiedniego wsparcia technicznego raczej nie możemy liczyć na piękną dekorację. Do oczka zakupić powinniśmy wydajny filtr oraz pompę. Często możemy te urządzenia zakupić w komplecie, ale najważniejsze jest to, by wybrać pompę, która będzie wydajna dla naszego akwenu. Tutaj musimy sugerować się wielkością oczka lub zapamiętać, ile litrów wody było potrzebne do jego zalania. Nasze urządzenie powinno być w stanie przefiltrować całą wodę w zbiorniku mniejszym raz w ciągu 2 godzin, zaś w dużych akwenach cykl ten powinien zamykać się w kilku godzinach.

Przy wyborze filtra i pompy warto kierować się również takimi parametrami, jak zużycie energii elektrycznej. Pamiętajmy, że urządzenia te będą pracowały nieprzerwanie przez cały sezon letni, dlatego bardziej opłacalnym może okazać się zakup urządzeń energooszczędnych, bo choć są one droższe na wstępie, później generują nam oszczędności.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama