Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Pólko: Priorytet to droga ale póki co… zapraszamy na grilla (galeria)

Pisaliśmy już o "Gościńcu", trakcie drogowym, szalenie ważnym i podstawowym w komunikacji nie tylko dla Pólka ale i dla Koloni Sitnik czy też Pojelec i Cełujek. - Droga nadal pozostaje priorytetem. - mówi nam sołtys Pólka, Krzysztof Majewski. Odwiedziliśmy Pólko tym razem nie w związku z drogą ale z terenem rekreacyjnym. To centralne dla miejscowości miejsce, często wykorzystywane pod lokalne spotkania i integrację. Tu też należy gospodarskim okiem doglądać, dbać i inwestować. A przyjezdni? Niech korzystają! Miejsce ma swój urok!

Na ten rok Fundusz Sołecki Pólka (gmina Biała Podlaska) w większości przeznaczony został właśnie na remont i wzmocnienie drogi „Gościniec”. Przeznaczono na to 9 tys zł. Pozostałą kwotę Funduszu Sołeckiego przeznaczono na pokrycie kosztów koszenia działki rekreacyjnej – 1 tys zł, oraz zakup materiałów do utrzymania działki i remontu altany – ok. 946 zł głównie na zakup farby.

W Pólku mieszka się doskonale. Wokół pola, lasy, ptaki, zwierzęta i zapach czeremchy która właśnie teraz rozkwita. – mówi sołtys Majewski.

Wieś jest niewielka, kiedyś powiedzielibyśmy, że jest tu obecnie „jedenaście dymów”. Bo tyle jest obecnie zamieszkałych domów, tyle mniej więcej mieszka tu rodzin. Dodatkowo, zabudowa, gospodarstwa są mocno rozrzucone. Daleko od siebie. Ciężko w takiej niewielkiej, rozsypanej po dużej przestrzeni miejscowości zrobić jedną, konkretną rzecz bo wszystko staje się drogie w kosztach i trudne w realizacji. Mimo wszystko nie próżnujemy. – opowiada o Pólku sołtys. Według danych Urzędu Gminy w Białej Podlaskiej, na dzień 1 stycznia 2021 roku w Pólku mieszkało 44 osoby. To jedna z najmniejszych miejscowości w Gminie Biała Podlaska.

W większości mieszkają tu już tylko osoby starsze. Nie ma dzieci. Przyjeżdżają wnuki do dziadków. Jak na razie nie obserwujemy u siebie zainteresowania budową nowych domów. Domyślam się, że głównym powodem tego stanu rzeczy jest właśnie brak porządnej drogi. „Gościniec” to droga rangi powiatowej. Gmina sama z siebie nie bardzo może sam z siebie w jej budowę inwestować. Co roku jednak od kilku lat udaje się porozumieć Gminie i Powiatowi i przy zaangażowaniu Funduszu Sołeckiego wykonać remont, dowieźć piach, tłuczeń, kamień. Mimo wszystko efekty widać. Pamiętają mieszkańcy i kierowcy jeszcze typowy polny dukt którym szczególnie wiosną i jesienią jeździło się tragicznie. Dziś w większości droga została wzmocniona i choć nadal w porze deszczowej mamy z nią ogromny kłopot to jednak poprawa jest znaczna, widoczna i odczuwalna. – opisuje sołtys Majewski.

Gdy już jednak do Pólka dojedziemy, polecamy wycieczkę rowerową, to warto na chwilę zatrzymać się na terenie zielonym, z altaną, miejsce na grilla, ognisko, z ławeczkami i błękitnym niebem nad głową. To wioskowy, społeczny plac który ostatnio został powiększony dzięki zaangażowaniu Urzędu Gminy i wójta Wiesława Panasiuka. Dokupiono sąsiednią działkę. Sołtys Majewski jest świadomy, że urządzenia i udogodnienia z altaną drewnianą na czele aby mogły nadal służyć mieszkańcom i turystom powinny być utrzymywane w odpowiednim stanie. Stąd w tym roku przeznaczone pieniądze z Funduszu Sołeckiego na koszenie terenu, porządek i malowanie altany. Miejsce ma swój urok. To co odwiedzający odczuwa już w pierwszym momencie pobytu tutaj to spokój, cisza, czystość i porządek.

Czasami wykorzystujemy teren i zadaszoną altanę na organizację zebrań wiejskich. Często z altany korzysta okoliczna młodzież. I tu muszę młodych ludzi pochwalić. Zachowują się porządnie i zostawiają też po sobie porządek. Nie niszczą dobra wspólnego. Oby tak pozostało. Aby miejsce mogło służyć nadal i być przyjaznym dla korzystających nieodzowne stają się konserwacja i remonty. Kupiliśmy już farbę do malowania altany i to malowanie chcemy w najbliższym czasie wykonać. – informuje nas sołtys Majewski.

Na koniec trochę o marzeniach i nieśmiałych oczekiwaniach. Niecały kilometr od Pólka przebiegać ma budowana autostrada A2. Zarówno sołtys jak i mieszkańcy liczą na to, że do obsługi tak wielkiej budowy potrzebne będą drogi techniczne. Taką drogą dojazdową, techniczną może stać się „Gościniec” a to spowodować powinno samoczynnie konieczność wzmocnienia, przebudowy czy wręcz położenia dywanika asfaltowego dla potrzeb transportu i przejazdu ciężkich pojazdów budowlanych.

Nieco więcej o drodze „Gościniec”
Pólko: „Gościniec” – kolejny rok współpracy Gminy i Powiatu <<==>> LINK

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama