Reklama

Reklama

Reklama video

Janów Podlaski: Mundurowi wkroczyli do szkoły

W Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim powstała w ubiegłym roku pierwsza w Polsce klasa o profilu służba celno-skarbowa. Ten innowacyjny projekt lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów. Obecnie trwa nabór do kolejnego rocznika.

Za nami osiem miesięcy realizacji innowacyjnego w skali kraju projektu, tj. tworzenia integralnych klas o profilu służba celno-skarbowa (SCS). Pierwsza tego typu klasa, na mocy podpisanego porozumienia o współpracy, powstała w roku szkolnym 2020/2021 w Zespole Szkół w Janowie Podlaskim. Mimo utrudnionych warunków nauczania – wiele godzin nauki zdalnej – lekcje cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży i pozytywną oceną kadry nauczycielskiej i rodziców. W klasie służby celno-skarbowej jest obecnie 24 uczniów.

Jak podkreśla dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie dr Artur Krukowski: To pilotażowy projekt, więc przez ostatnie osiem miesięcy poddawaliśmy go skrupulatnej ocenie. Wnioski pozwoliły podjąć decyzję o rozszerzeniu nauczania w zakresie celno-skarbowym na inne placówki w województwie. Jednocześnie cieszy nas, że z tak dużym odzewem spotkała się nasza inicjatywa w janowskim liceum. Widzimy, że młodzież chłonie nową wiedzę. Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach, zadają wiele pytań, co świadczy o tym, że faktycznie słuchają tego, co ma im do przekazania nauczyciel. A to jeszcze bardziej nas mobilizuje. Obecnie w Liceum Ogólnokształcącym w Janowie Podlaskim trwa nabór do kolejnej klasy o profilu służba celno-skarbowa. Liczymy na równie duże zainteresowanie naszą ofertą jak przy poprzednim roczniku. Chcemy umożliwić młodym ludziom poznanie zawodu funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej oraz zainteresować ich służbą dla państwa w strukturach mundurowych. Mamy nadzieję, że ułatwi im to podejmowanie decyzji w zakresie dalszych kierunków kształcenia.

Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie nadkom. Anna Sakowicz, przewodnicząca Zespołu ds. opieki merytorycznej nad projektem podkreśla: Program nauczania w klasie pierwszej był tak przemyślany, by zaciekawić młodzież zawodem funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej. Była zarówno teoria, jak i zajęcia praktyczne. To, czego nie udało się zrealizować, to wizyty uczniów w naszych jednostkach, w tym na przejściach granicznych. Chcieliśmy, by młodzież „od kuchni” poznała naszą służbę. Niestety, z uwagi na pandemię, należało odwołać lekcje wyjazdowe. Ale nadrobimy je w następnych miesiącach, gdy będzie to już bezpieczne i dla uczniów, i dla naszych funkcjonariuszy. Obecnie intensywnie pracujemy już nad programem nauczania dla roczników II – IV. Chcemy utrwalać wiedzę nabytą przez uczniów w klasie pierwszej, ale sukcesywnie w kolejnych semestrach wprowadzamy też nowe bloki tematyczne. Powołaliśmy zespół ekspertów z różnych dziedzin tematycznych. Członkowie zespołu będą służyli wsparciem merytorycznym dla wykładowcy – by program nauczania był na jak najwyższym poziomie.

Dyrektor Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim Jarosław Dubisz: Jestem zadowolony, że podczas rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 nowość w naszej edukacyjnej ofercie, jaką była klasa służby celno-skarbowej, cieszyła się dużym zainteresowaniem. W ten sposób do dotychczas istniejących klas mundurowych, takich jak: straż graniczna i policja, dołączyła klasa służby celno-skarbowej. Ta klasa liczy 24 uczniów, którzy oprócz przedmiotów ogólnokształcących mają przedmioty dodatkowe, takie jak samoobrona i służba celno-skarbowa. Funkcjonariuszka Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, która prowadzi zajęcia w klasie – mł. rachm. Marta Oniszczuk w ciekawy sposób przedstawia uczniom tajniki pracy funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej. Niestety, ale zdalne nauczanie nie pozwoliło na realizację wszystkich zaplanowanych działań, szczególnie atrakcyjnej formy zajęć, jaką są wycieczki edukacyjne. Z pewnością po powrocie do kształcenia stacjonarnego zaplanowane działania będą zrealizowane, co jeszcze bardziej przybliży różnorodne aspekty pracy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Ważne jest też to, iż uczniowie utożsamiają się ze swoją klasą i angażują się w jej promocję. Jedna z uczennic – Natalia Chwedoruk nagrała filmik – zaproszenie w rytmie rapu skierowane do młodszych kolegów, które opublikowaliśmy na stronie szkoły i szkolnym Facebooku i Instagramie. Za promowanie kierunku dziękuję również mł. rachm. Marcie Oniszczuk. Chciałbym podziękować też dyrekcji Izby Administracji Skarbowej w Lublinie za pierwszy rok owocnej współpracy, wierząc że kolejne lata przyniosą jeszcze lepsze efekty. Podczas tegorocznej rekrutacji również zapraszamy do klasy służby celno-skarbowej. Więcej informacji o klasie można znaleźć pod adresem http://zsjp.janowpodlaski.net.

Mł. rachm. Marta Oniszczuk z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, która prowadzi zajęcia w klasie o profilu służba celno-skarbowa zauważa: Musieliśmy nieco zmodyfikować program nauczania i w okresie nauki zdalnej skupić się bardziej na przedmiotach teoretycznych. Niemniej na początku roku szkolnego udało się zrealizować także część programu z musztry, co było niejako naturalnym wdrożeniem uczniów w „mundurowy rytm”. Te lekcje cieszyły się chyba największym zainteresowaniem jeśli chodzi o bloki tematyczne z zakresu celno-skarbowego. Do tego stopnia, że młodzież nie może się już doczekać powrotu do szkoły i wznowienia ćwiczeń z musztry i ceremoniału KAS na placu apelowym szkoły. Miłym zaskoczeniem dla mnie była inicjatywa szkoły, by przygotować krótkie filmiki zachęcające do rekrutacji do klasy służby celno-skarbowej. Naprawdę fajny pomysł (http://zsjp.janowpodlaski.net/nowa_strona/liceum-klasa-sluzby-celno-skarbowej/).  Klasa o profilu służba celno-skarbowa to nie jedyny kierunek „mundurowy” w janowskim liceum ogólnokształcącym. Równolegle realizowane są też zajęcia w klasach o profilach: straż graniczna i policja, a od nowego roku szkolnego także służba więzienna.


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama