Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Łukowce: Pracują Fundusze Sołeckie – remont przystanku na pewno!

950 tys zł łącznie i 41 miejscowości do obdarowania. Mowa o Gminie Biała Podlaska i tegorocznym Funduszu Sołeckim. Środki finansowe przyznawane są z klucza w którym liczy się każdy mieszkaniec danego sołectwa. Im ich więcej tym więcej złotówek ma do dyspozycji miejscowość. Łukowce liczą około 180 mieszkańców. Środki z tegorocznego Funduszu Sołeckiego w kwocie ok. 17 tys zł miejscowość przeznaczyła na remont przystanku komunikacji pasażerskiej przy głównej drodze przez wieś. Część kwoty przeznaczono na remont dróg.

Sołtysem Łukowców jest Renata Adamiuk – Skubis:
– Nie narzekam na współpracę jako sołtys Łukowców z Radą Gminy i Wójtem Gminy. Świadoma jestem tego, że nie wszystko da się zrobić wszędzie od razu. Nie ma jednak od kilku lat takiego roku aby czegoś w Łukowcach, czy wspólnie z sąsiednim Sitnikiem nie robić w miejscowości naszej czy sąsiedniej.

Sukcesy?
– Za sukces uważam przeprowadzony w zeszłym roku remont znacznego odcinka biegnącej przez wieś drogi Sławacinek – Sitnik – Łukowce – Worgule – Bordziłówka Stara i Nowa aż do Leśnej Podlaskiej. Zostało kilkaset metrów do ukończenia całości odcinka drogi biegnącego przez naszą wieś. Rozmawiam z reprezentującym nas radnym powiatowy, Czesławem Pikaczem, aby Powiat Bialski, czy Zarząd Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej pod który podlega nasza droga miał na uwadze konieczność dokończenia remontu trasy. Na prawdę, niewiele brakuje do granicy z gminą Leśna Podlaska i naszymi sąsiadami w Worgulach.

Rok 2021
– W tym roku dziesięć tysięcy złotych z Funduszu Sołeckiego Łukowców przeznaczamy na gruntowny remont przystanku autobusowego. Jedyny we wsi. Sporo mieszkańców z niego korzysta, szczególnie dojeżdżające do szkół dzieci. Warto zainwestować w obiekt, odremontować, odmalować, unowocześnić i uporządkować otoczenia tak aby miejsce nie straszyło i nie odpychało. Część Funduszu Sołeckiego w kwocie niespełna siedmiu tysięcy złotych przeznaczamy na drogi. Dorzucamy się do dokumentacji przyszłych inwestycji drogowych na terenie miejscowości albo do kosztów remontu nawierzchni dróg już istniejących. W zależności gdzie to wsparcie będzie bardziej wskazane.

Plany na przyszłość?
– Myślę, że pora zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi poprawy wizerunku otoczenia kościoła. Dysponujemy już parkingiem, a w zeszłym roku, przy okazji remontu drogi powiatowej udało się wykonać dojazd do bramy kościelnej. Pozostało otoczenie pomnika stojącego tuż obok kościoła a na skrzyżowaniu drogi powiatowej i naszej drogi gminnej. Należałoby obudować pomnik krawężnikiem, utwardzić asfaltem drogi zjazdowe a więc skrzyżowanie. Być może warto pomyśleć w tym miejscu o niewielkim odcinku chodnika. Byłyby to pierwsze metry chodnika w naszej miejscowości.

Gmina Biała Podlaska, poprzez działania Wójta Gminy Biała Podlaska Wiesława Panasiuka i Rady Gminy umieściła w tegorocznym budżecie dodatkowe środki w wysokości 15 tys zł na opracowanie dokumentacji projektowej budowy dróg w Łukowcach.

 

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama