Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Pomniki Przyrody Białej Podlaskiej – Dąb Szypułkowy przy ulicy Długiej – pamięta Annę z Sanguszków Radziwiłową…

13. słownie - trzynaście - drzew lub grup drzew zostało na dzień dzisiejszy uznanymi pomnikami przyrody na terenie miasta Biała Podlaska. Spróbujemy poprzez nasze materiały przedstawić czytelnikom świadków danej historii miasta ale i obecnie dumnie prezentujących się i oprócz walorów estetycznych pomagających nam... oddychać. Pierwszym z nich jest liczący około 350 lat dąb szypułkowy na wysepce przy ulicy Długiej.

Pomnikiem przyrody uznano dąb przy Długiej 13 lipca 1981 roku, czterdzieści lat temu, przez ówczesnego Wojewodę Bialskopodlaskiego. Dąb szypułkowy (Quercus robur) rośnie przy ul. Długiej 4, na wysepce. Drzewo jest własnością Skarbu Państwa.

Uznanie drzew za pomniki przyrody jest jedną z form ochrony przyrody. Na terenie Białej Podlaskiej znajduje się 13 drzew lub grup drzew uznanych za pomniki przyrody. Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Dąb szypułkowy rosnący na wysepce przy ulicy Długiej ma obwód na wysokości 1,3 metra – 330 cm, wysokość – 23 metry. Wiek drzewa szacowany jest na ok. 350 lat.

Drzewo przy Długiej pamięta lata na przełomie XVII i XVIII wieku.
Prawdopodobnie rósł już w latach 1670 – 1690.
Biała Podlaska w tamtych latach?

Dąb przy Długiej raczej nie pamięta lat 1655–1660 gdy miasto zostało znacznie zniszczone przez Szwedów, wojska Rakoczego i kozaków Chowańskiego. Jednak za sprawą Michała Radziwiłła i jego żony Katarzyny z Sobieskich szybko podnosiło się z upadku. Drzewo mogło rozpocząć swoje życie w czasie gdy w 1670 Michał Kazimierz Radziwiłł nadawał miastu prawo magdeburskie oraz herb.
A na pewno dąb pamięta rok 1720 gdy Anna z Sanguszków Radziwiłowa rozpoczęła budowę wieży i bramy wjazdowej w obecnym Parku Radziwiłłowskim.


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki / fragmenty dotyczące historii miasta – Wikipedia
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama