Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kodeń: „Placencja” doczeka się remontu… (film) (galeria)

- Placencja to fragment założenia pałacowego z początku osiemnastego wieku. - mówi Jacek Malarski, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu a jednocześnie Prezes Towarzystwa Przyjaciół Kodnia. O budynku Placencji w Kodniu przy ul. 1-go Maja rozmawiamy z racji ruszającego projektu jego całkowitej rewitalizacja i przebudowy.

Placencja to część nie istniejącego już założenia które wybudował Paweł Sapieha a jej ostatnią właścicielką, jak i właścicielką dóbr kodeńskich była Elżbieta z Branickich Sapieżyna. To w tym obiekcie, z racji bujnie prowadzonego życia towarzyskiego magnatki, pomieszkiwali różne znane i mniej znane postaci dawnej Rzeczypospolitej – tak z Warszawy jak i z Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Budynek był wielokrotnie w swej historii istnienia przebudowywany. Pierwsza taka przebudowa miała miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku. Widoczne jest to na dawnych mapach. Prawdopodobnie już pod koniec XIX wieku umieszczono tu szkołę. Była to szkoła ministerialna czyli progimnazjum. Na pewno funkcjonowała tu oświata od pierwszych dni po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości w 1918 roku.

W materiale podróż po obiekcie tuż przed rozpoczynanym remontem. Pokazana cegła palcówka, specyficzna i często stosowana w budownictwie XVIII wieku. Również specyficzny rodzaj murarki, cegły ustawiana na przemian „główka i wozówka”. Odwiedzamy piwnice Placencji. Prowadziło do nich kilka klatek schodowych, część po dziś dzień jest ślepych i zasypanych.

materiał: Radio Biper Kodeń
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama