98 funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej z jednostek okręgu lubelskiego oddało ponad 44 litrów krwi podczas akcji krwiodawstwa pod hasłem „Służymy pomocą, mamy to we krwi”.
Tegoroczna akcja zainicjowana została przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i Zespół ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Służbie Więziennej z okazji święta naszej formacji.
Akcja odbywała się pod honorowym patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Zdrowia, a jej celem była pomoc w ratowaniu życia ludzkiego poprzez łagodzenie deficytu krwi w placówkach leczniczych oraz bankach krwi.
Panująca epidemia koronawirusa zwiększyła zapotrzebowanie na krew, dlatego nasi funkcjonariusze i pracownicy systematycznie inicjują i włączają się w tak szlachetne akcje, nie pozostając obojętnym na ludzką krzywdę.
W jednostkach naszego okręgu służbę pełni ponad 180 honorowych dawców krwi, z roku na rok przybywa także osób, którzy posiadają tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. To wyróżnienie szczególne, mogą je otrzymać osoby, które w dowolnym okresie czasu oddały odpowiednią ilość krwi lub jej składników. Aktualnie w naszym okręgu jest ich 50.
Na uwage zasługuje, fakt, iż przy Areszcie Śledczym w Lublinie działa od 2017 roku Klub Honorowych Dawców Krwi PCK. Obecnie zrzesza 32 członków. Na swoim koncie ma kilka samodzielnie przeprowadzonych zbiórek krwi, a także udział w akcjach organizowanych na terenie Lublina. Ideą, jaka przyświecała utworzeniu klubu było dbanie o dobre imię Służby Więziennej, kształtowanie jej pozytywnego wizerunku w opinii społecznej, propagowanie idei krwiodawstwa w służbie i poza nią, jak również skonsolidowanie niezrzeszonych funkcjonariuszy honorowo oddających krew. Dotychczasowy wynik klubu wynosi około 250 litrów zebranej krwi.
#resortsprawiedliwościpomaga
materiał: Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie
tekst i zdjęcia: kpt. Edyta Radczuk Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki