Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Chełm: Przedmioty kolekcjonerskie dla muzeum

Kilkadziesiąt medali i odznaczeń oraz bagnet do karabinu z czasów II wojny światowej przekazał Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej dla Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie. Przekazane obiekty mają wartość kolekcjonerską. Muzealia zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy KAS podczas próby przemytu.

Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie otrzymało od lubelskiej KAS niemiecki bagnet do karabinu Mauser z 1941 r. oraz 28 okolicznościowych medali i odznaczeń z czasów ZSRR. Wśród przekazanych medali są m.in.: „Medal za Bojowe Zasługi”, „Medal za Odwagę”, „Medal za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941 – 1945”, „Medal za Zwycięstwo nad Japonią” czy „Order Matki Bohatera”.

Muzealia zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej na granicy z Ukrainą w Dorohusku. Przemycał je obywatel Polski. Zgodnie z przepisami mężczyzna miał obowiązek zgłosić przewożone obiekty przy kontroli granicznej, ale tego nie uczynił. Medale, odznaczenia oraz bagnet ukrył w swoim bagażu.

Zgodnie z oceną Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, przekazane obiekty – biorąc pod uwagę czas ich powstania i wartość artystyczną – nie posiadają cech zabytków. Mają natomiast wartość kolekcjonerską. Chęć pozyskania ich do swoich zbiorów zgłosiło do lubelskiej KAS Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie.

W przekazaniu obiektów uczestniczyła Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej i funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama