Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Gm. Biała Podlaska: Rolnicy niechętnie korzystają z bezpłatnej możliwości oddania odpadów rolniczych z plastiku

Na ostatniej 22. sesji Rady Gminy Biała Podlaska (16.02), wójt Wiesław Panasiuk poinformował radnych, że realizowany projekt odbioru plastikowych odpadów rolniczych w postaci sznurka i folii nie spotkał się ze zbyt dużym zainteresowaniem ze strony rolników. Z zaplanowanych 200 ton, na które gmina miała uzyskać środki, do tej pory zebrano zaledwie 17 ton odpadów. Zbiórka trwała od maja ubiegłego roku do końca lutego bieżącego roku.

Gmina złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dotację na ten cel w kwocie 51 tys. zł. – Mieliśmy zebrać 200 ton tych odpadów, a zebraliśmy do tej pory 17 ton, a więc coś tu nie zadziałało. Rzecz polega na tym, że rolnicy czekają i w ostatniej chwili dopiero nabierają chęci i zastanawiają się, czym to zawiozą do Czosnówki i stąd to wynika – diagnozuje wójt gminy Wiesław Panasiuk.

Radny Marek Sawczak uważa, że problem nie leży w tym, że rolnicy nie mają tych odpadów, a w tym, że muszą je sami dowieźć do jednego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Czosnówce. Jego zdaniem problem rozwiązałby się, gdyby takich punktów było więcej na terenie gminy.

Gmina jednak nie ma już możliwości zmiany sposobu odbioru folii – bo jak zaznaczył wójt – odbiorca tych odpadów nie wyraził zgody, aby odbierać odpady od rolników jeżdżąc od miejscowości do miejscowości. – Jeżeli będzie nowy projekt na ten cel w nowym rozdaniu, to rzeczywiście, będzie może trzeba zorganizować więcej tych punktów odbioru. Teraz już mleko się rozlało – podsumowuje wójt.

Program środowiskowy organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej funkcjonuje od 2019 roku. Działanie polega na zbiórce zużytych folii rolniczych m.in. po sianokiszonkach i plastikowego sznurka od rolników i przekazania odpadów do bezpiecznej likwidacji. Odpadki rolnicy oddają bezpłatnie według zasad ustalonych przez daną gminę.

Grafika: pixabay.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama