Od 17 stycznia br. młodzież uczestnicząca w projekcie spotyka się w internacie i na terenie ECKiW OHP w Roskoszy realizując cele i założenia projektowe.
Pierwsze spotkania był to czas wykorzystany na przemyślenia, refleksje nad motywacją, przeanalizowanie celów, założeń projektu i spodziewanych efektów a także ustaleń kwestii organizacyjnych, merytorycznych, zasad bezpieczeństwa i regulaminu podczas działań.
Kolejne działania grupy inicjatywnej skoncentrowano na ptakach, by jak najszybciej zapewnić im pokarm i ułatwić przetrwanie zimy.
Obecnie grupa inicjatywna projektu „AnimaLove” zakończyła cykl spotkań poświęconych „Zimowemu Ptakoliczeniu 2021”, które było jednym z ważniejszych działań projektowych.
W ramach spotkań omówiono kwestie merytoryczne, wybrano miejsce obserwacji, dokonano rejestracji i oficjalnego zgłoszenia grupy w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków. Młodzież przygotowała również prezentację multimedialną przedstawiającą najbardziej popularne gatunki występujące na naszym terenie, na podstawie której nauczyła się rozpoznawać poszczególne ptaki, ich odgłosy i sposoby zachowań, co miało na celu ułatwić obserwację ptaków podczas ptakoliczenia.
„Zimowe Ptakoliczenie” to cykliczna, ogólnopolska akcja wzorowana na brytyjskim, niezwykle popularnym wydarzeniu „Big Garden Birdwatch”, która zawsze odbywa się w ostatni weekend stycznia. Polega ona na liczeniu przez obserwatorów-amatorów ptaków żyjących zimą na danych terenach w pobliżu człowieka. Tegoroczna, 17. edycja Zimowego Ptakoliczenia miała odmienną formułę. Ze względu na sytuację epidemiczną oraz dobro i bezpieczeństwo uczestników, zrezygnowano z organizacji wspólnych wycieczek, a postawiono na indywidualne liczenie ptaków. Dlatego nazwano je Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu.
Uczestnicy projektu „AnimaLove” jako miejsce liczenia ptaków wybrali teren parku w ECKiW OHP w Roskoszy. Zadaniem młodzieży było odnotowanie wyników dwugodzinnej obserwacji ptaków. Efekty były imponujące. Grupie udało się dostrzec 13 gatunków ptaków, w tym: kruki, modraszki, gile, sosnówki, bogatki, ubogie, dzięcioła dużego, strzyżyka, kawki, krogulca, mysikrólika. Bohaterem liczenia był bielik, który dumnie krążył nad parkiem w Roskoszy.
Zimowe Ptakoliczenie było nie tylko cenną lekcją przyrody, ale i przyczyniło się do poznania dynamiki i trendów zachodzących w otaczającym nas środowisku. Zakończyło się wspólnym pieczeniem kiełbasek, wymianą doświadczeń, uwag i emocji.
Po Zimowym Ptakoliczeniu odbyło się spotkanie z Jarosławem Mydlakiem, leśniczym z zawodu i ornitologiem z zamiłowania. Podczas spotkania usystematyzowano wiedzę w zakresie ptaków bytujących w Roskoszy, omówiono ich potrzeby, jakich budek lęgowych wymagają, jak, czym i kiedy je właściwie dokarmiać, jakiego rodzaju poidełka zapewnić.
Kolejne zajęcia poświęcone będą wykonywaniu karmników i budek lęgowych w warsztacie stolarza na terenie wioski ginących zawodów w ECKiW OHP w Roskoszy, opracowywaniu receptur, przygotowywaniu karmy dla ptaków według wcześniejszych informacji odnośnie preferencji zamieszkałego gatunku.
Projekt „AnimaLove”, który potrwa do 16 kwietnia 2021r., stanowi odpowiedź na zdiagnozowany przez grupę inicjatywną problem przepełnionego schroniska dla psów, braku osób do pomocy przy opiece bezdomnych zwierząt, braku karmy i innych rzeczy potrzebnych w schronisku, a także brak wiedzy wśród młodych osób w zakresie sposobów niesienia pomocy zwierzętom i konieczności pomocy ptakom. Realizując projekt uczestnicy usystematyzują wiedzę jak mądrze i efektywnie pomagać zwierzętom by potem podzielić się nią z rówieśnikami i najbliższym otoczeniem. Taka postawa oraz działania projektowe uczestników na rzecz schroniska i ptaków w połączeniu z zachęcaniem do adopcji psów ze schroniska pomoże rozwiązać zdiagnozowany wśród lokalnej społeczności problem.
materiał: ECKiW OHP w Roskoszy
tekst i zdjęcia: Małgorzata Zając ECKiW OHP w Roskoszy
opracowanie: Gwalbert Krzewicki