W jednostkach penitencjarnych Służby Więziennej okręgu lubelskiego realizowany był projekt pod nazwą „Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności”. Organizowane szkolenia współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020
Trudne, ale nie niemożliwe
Za nami 2020 rok, rok pandemii, rok w którym wprowadzono w kraju stan zagrożenia epidemiologicznego, co spowodowało konieczność wstrzymania realizacji cykli szkoleniowo-aktywizacyjnych ze względu na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa osadzonym, osobom realizującym te działania oraz funkcjonariuszom i pracownikom jednostek penitencjarnych. Pomimo tego Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Lublinie udało się zrealizować 52 cykle szkoleniowo-aktywizacyjne w ośmiu jednostkach penitencjarnych. Było to możliwe tylko dzięki wdrożeniu konkretnych zasad, działań ukierunkowanych na zwalczaniu skutków koronawirusa.
Stolarz, monter, brukarz i wiele innych
Dużą popularnością jak w latach ubiegłych cieszyły się kursy ogólnobudowlane takie jak : Nowoczesne wykończenie wnętrz, Monter/konserwator instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, Stolarz meblowy, Brukarz, Monter sieci elektrycznych, Spawacz, Zagospodarowanie terenów zielonych, Opiekun/asystent osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Każde szkolenie zawodowe obejmowało część teoretyczną oraz zajęcia praktyczne, ponadto osadzeni byli szkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uzupełnieniem kwalifikacji zawodowych były umiejętności samodzielnego poruszania się po rynku pracy, w związku z czym w ramach kursów osadzeni mieli możliwość zapoznania się z zasadami pośrednictwa pracy oraz poradnictwa zawodowego. Osoby przeszkolone, posiadające odpowiednie kwalifikacje podejmowały pracę na rzecz jednostek penitencjarnych, jednostek samorządu terytorialnego lub kontrahentów zewnętrznych.
Mieć znaczy być
Uczestnictwo w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oznaczało dla osadzonego możliwość nabycia nowych kwalifikacji w atrakcyjnych zawodach, na które istnieje zapotrzebowanie na lokalnych rynkach pracy. To także nabycie umiejętności „poruszania’’ się po takim rynku, zaprezentowania siebie jako dobrego pracownika oraz zmiana sposobu myślenia na taki, w którym priorytetem staje się zaangażowanie, lojalność i odpowiedzialność. Bo przecież mieć to znaczy być.
materiał: Okręgowa Służba Więzienna w Lublinie
tekst i zdjęcia: kpt. Edyta Radczuk Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki