Marija Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała: – Zaproszenie do składania wniosków w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu ma wartość 1 mld euro i jest ostatnim i największym zaproszeniem w ramach programu „Horyzont 2020”. Inwestycje te, których najistotniejszym elementem jest innowacyjność, przyspieszą sprawiedliwą i zrównoważoną transformację w kierunku Europy neutralnej dla klimatu do 2050 r. Ponieważ nie chcemy, aby ktokolwiek pozostał w tyle w trakcie tej transformacji systemowej, wzywamy do podjęcia konkretnych działań w celu znalezienia nowatorskich sposobów zaangażowania obywateli oraz dostosowania projektów do potrzeb społecznych i zwiększenia ich społecznego wpływu.
Zaproszenie do składania wniosków w sprawie Zielonego Ładu w sposób istotny różni się od wcześniejszych zaproszeń w ramach programu „Horyzont 2020”. Ze względu na pilny charakter wyzwań, których dotyczy, jego celem jest osiągnięcie jasnych i dostrzegalnych rezultatów krótko- i średnioterminowych, ale w perspektywie długoterminowych zmian. Działań jest mniej, ale są one bardziej ukierunkowane, większe i bardziej widoczne, z naciskiem na szybką skalowalność, rozpowszechnianie i wdrożenie.
Oczekuje się, że projekty finansowane w ramach niniejszego zaproszenia przyniosą rezultaty i wymierne korzyści w dziesięciu obszarach:
Osiem obszarów tematycznych odzwierciedla kluczowe kierunki działań w ramach Europejskiego Zielonego Ładu:
- Zwiększenie poziomu ambicji w zakresie klimatu
- Czysta, tania i bezpieczna energia
- Przemysł na rzecz czystej gospodarki o obiegu zamkniętym
- Energooszczędne i zasobooszczędne budownictwo
- Zrównoważona i inteligentna mobilność
- Od pola do stołu
- Różnorodność biologiczna i ekosystemy
- Nietoksyczne środowisko bez zanieczyszczeń.
Oraz dwa obszary horyzontalne – zwiększanie wiedzy i wzmacnianie pozycji obywateli – w których uwzględnia się perspektywę długoterminową w odniesieniu do realizowania celów transformacji wyznaczonych w Europejskim Zielonym Ładzie.
Dzięki środkom inwestycyjnym w wysokości 1 mld euro nadal rozwijane będą europejskie systemy i infrastruktura wiedzy. Zaproszenie obejmuje możliwości podjęcia współpracy międzynarodowej, uwzględniającej potrzeby krajów słabiej rozwiniętych, zwłaszcza w Afryce, w kontekście porozumienia paryskiego oraz celów zrównoważonego rozwoju.
Termin składania wniosków upływa 26 stycznia 2021 r., wybrane projekty powinny się rozpocząć jesienią 2021 r.
W dniach 22-24 września 2020 r. w ramach wirtualnych Europejskich Dni Badań i Innowacji odbędą się dwa wydarzenia związane z zaproszeniem do składania wniosków w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu w ramach programu „Horyzont 2020”: dzień informacyjny oraz impreza brokerska.
Kontekst
Europejski Zielony Ład to plan i program działania Komisji Europejskiej, którego celem jest, by do 2050 r. Europa stała się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu, o zrównoważonej gospodarce, która nie pozostawia nikogo w tyle.
Aby osiągnąć ten cel do 2050 r., wszystkie sektory unijnej gospodarki będą musiały podjąć odpowiednie działania, takie jak:
- inwestowanie w technologie przyjazne dla środowiska;
- wspieranie innowacyjności przemysłu;
- rozwijanie czystszych, tańszych i zdrowszych form transportu prywatnego i publicznego;
- obniżenie emisyjności sektora energetycznego;
- zapewnienie większej energooszczędności budynków;
- współpraca z partnerami międzynarodowymi w celu poprawy światowych norm ochrony środowiska.