Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Święto Niepodległości w Gminie Biała Podlaska (galeria)

102 lata temu Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność. Odzyskiwanie niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej, pieczętujących ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy więziony w Magdeburgu marszałek Józef Piłsudski. W listopadzie 1918 r., naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. W latach międzywojennych rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Organizowano je zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920. Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości.

Ten radosny dla współczesnych pokoleń rodaków dzień świętowany jest uroczyście także w czasach pandemii. 11 listopada br. przedstawiciele władz samorządowych w osobach: przewodniczący Rady Gminy Dariusz Plażuk, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Agnieszka Sęczyk, zastępca wójta Adam Olesiejuk i sekretarz gminy Grażyna Majewska złożyli wieńce i zapalili znicze w miejscach pamięci narodowej. W Sitniku towarzyszyła im reprezentacja strażaków z pocztem sztandarowym i mieszkańców, zaś w Sworach delegacja strażaków.

Zabierając głos zastępca wójta gminy powiedział:
Dziękuję bardzo obecnym za przybycie i złożenie wieńców będących wyrazem naszej pamięci i wierności patriotycznym ideałom. Świętujemy dzień 11 listopada w nieco innej, niż zwykle formie, bez akademii, okolicznościowych spotkań i podniosłych koncertów. Trudno, ale mamy czas wyjątkowy. Nie zwalnia nas to jednak z odpowiedzialności, aby w tak uroczystym momencie pamiętać o przeszłości, powstańczych zrywach rodaków, złożyć kwiaty pod pomnikami i uhonorować pamięć o bohaterach, dzięki którym możemy dziś żyć w niepodległym państwie i cieszyć się wolnością.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia : autor
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama