Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Tegoroczna Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków – ON-LINE! (film)

Koło Bialczan to najstarsze, najdłużej działające stowarzyszenie, pielęgnujące tradycje i historię Białej Podlaskiej. Wśród wielu wspaniałych inicjatyw jest również ta, którą członkowie Koła prowadzą od 2006 roku – kwesta, z której dochód przeznaczony jest na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Do Koła Bialczan należy m.in. prezydent Michał Litwiniuk. Wraz z prezesem Koła Bialczan, Krystyną Nowicką zwrócili się w tym roku do bialczan z apelem o udział w Kweście ale poprzez wpłaty on-line. Do podjęcia takiego rozwiązania zmusza sytuacja pandemiczna.

Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej: 

Wraz z panią prezes Koła Bialczan Krystyną Nowicką prosimy Państwa o udział w niej także w tym roku. Dbałość o naszą nekropolię, na której spoczywają mieszkańcy, tworzący i rozwijający przez dziesiątki lat Białą Podlaską, wychowujący i kształtujący kolejne pokolenia bialczan – to nasz obowiązek. Piękne zabytkowe pomniki są naszym kulturowym dziedzictwem. Pamiętajmy o tym! Każdego roku kwestowałem przy naszym cmentarzu parafialnym, a w tym zachęcam do przeznaczenia nawet symbolicznej złotówki na specjalny rachunek.

Krystyna Nowicka, prezes Koła Bialczan:
Tak, proszę Państwa. Nie rezygnujemy z kwesty, choć proponujemy jej odmienną niż dotychczas formułę. W obliczu sytuacji, gdy chronimy wzajemnie nasze zdrowie, respektując wszelkie zasady bezpieczeństwa, zarząd Koła Bialczan zdecydował o odstąpieniu od tradycyjnej zbiórki do puszek na terenie cmentarza. Podtrzymujemy jednak naszą tradycję i zachęcamy do udziału w kweście on-line. Dotychczas udało nam się zebrać 380 tys. zł, za co wyremontowaliśmy 66 nagrobków. Dziękujemy wszystkim Państwu za dotychczasowe wsparcie.

Michał Litwiniuk:
Wspierajmy to szczytne dzieło. Dziękuję zarządowi Koła Bialczan i wszystkim jego członkom za zaangażowanie, zaś Państwu – za szczodrość. Proszę także o zachowywanie wszelkich zasad bezpieczeństwa w tych zbliżających się dniach. Pielęgnując naszą przeszłość, dbając o teraźniejszość, idziemy w przyszłość, która jednak byłaby uboga bez pamięci o naszych przodkach.

materiał: Urząd Miasta Biała Podlaska
tekst: Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik Urzędu Miasta Biała Podlaska / Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama