– Koła Gospodyń Wiejskich od lat przepięknie kultywują folklor lokalny. Konkurs dedykujemy właśnie im, zachęcając do pochwalenia się działalnością stowarzyszeń w swoich miejscowościach – mówi Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.
Wychodząc naprzeciw niesłabnącym pokładom energii, drzemiącym w szeregach organizacji wiejskich, zapraszamy wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu województwa lubelskiego do udziału w konkursie na najlepszy opis przedstawiający swoją „Małą Ojczyznę”.
Konkurs jest motywacją do działania na rzecz rozwoju swojej miejscowości i jej otoczenia. Celem całego przedsięwzięcia jest wyłonienie najaktywniejszych KGW, które podtrzymują lokalne tradycje.
Wykorzystując dowolną technikę wykonania, tj. prezentację, opis, pracę plastyczną, uczestnicy powinni zaprezentować historię najbliższej okolicy. Chodzi o to, w jaki sposób uświadamiają kolejnym pokoleniom potrzebę upowszechniania tradycji, jak tworzą więzi społeczne i międzypokoleniowe oraz jakie mają sposoby na zintegrowanie środowiska lokalnego oraz kształtowanie poczucia przynależności do swojego regionu i potrzeby ochrony jego dziedzictwa kulturowego.
Konkurs ma na celu propagowanie dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny oraz zachęcenie przedstawicieli lokalnych społeczności do poszukiwania, odkrywania i utrwalania lokalnej tradycji i wiedzy o kulturze swojego regionu. Komisja Konkursowa wyłoni trzech równorzędnych zwycięzców. Dla laureatów przewidziano bardzo atrakcyjne nagrody – zakup strojów ludowych o wartości do 20 tysięcy zł.
Na zgłoszenia do konkursu czekamy do 26 października br. na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin (z dopiskiem: KONKURS „Piękno tradycji we współczesnym świecie”). Regulamin oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie urzędu: www.lubelskie.pl.
materiał: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
tekst i zdjęcia: Remigiusz Małecki rzecznik prasowy Kancelaria Marszałka Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
opracowanie: Gwalbert Krzewicki