Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reaktywacja Hufca ZHP Biała Podlaska! (film)

To jedne z wielu cech harcerzy. Ludzi sprawnych w działaniu. Sprawdzonych w trudnych chwilach. Ale może to być motto nowego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Jednego z dwóch, który pojawił się na harcerskiej mapie Polski w tym roku. Mówię tu oczywiście o Białej Podlaskiej.

 

30 września 2020 odbył się I Nadzwyczajny Zjazd Hufca ZHP w Białej Podlaskiej. Zjazd zwołany przez Komendanta Chorągwi Lubelskiej hm. Tomasza Sycha. I skoro Zjazd został zwołany, to się odbył. Odbył się w Sali Regionalnego Ośrodka Kultury, sali wielofunkcyjnej, ale jakże idealnie dopasowanej i do celów zjazdowych (ukłony i podziękowania). Odbył się dzięki życzliwości Michała Litwiniuka Prezydenta Miasta Biała Podlaska.

Odbył się dzięki życzliwości samorządów gmin ościennych. Dzięki wsparciu dyrektorów szkół bialskich i rodziców dzieci, które do tych szkół uczęszczają (dziękujemy). I nie możemy zapomnieć o harcerzach i instruktorach, a także osobach wspierających inicjatywę utworzenia Hufca w Białej Podlaskiej. To ich wiara „że się uda” była wielką siłą sprawczą grupy „szaleńców” zmierzających do celu. Celu, którym było utworzenie Hufca w środowisku o silnych tradycjach harcerskich.

A spiritus movens (siła sprawcza, inspirator działań, sprężyna, motor jakiejś sprawy) tych działań była i jest grupa harcerzy i instruktorów pozostających pod urokiem i silną ręką phm. Marty Pomorskiej. Nie wiem, czy gdyby nie jej wiara, aktywność, skuteczność doszłoby do tego (bądź, co bądź) historycznego wydarzenia (Czuwaj Druhno!).

I cóż. Nie jest chyba dla nikogo niespodzianką, że to ona jednogłośnie została wybrana przez delegatów na zjazd na Komendantkę nowego Hufca. Oczywistym jest (i ona to wie), że sama, to może poruszać palcem w bucie. Wybrano również władze Hufca czyli skład Komendy i Komisję Rewizyjną.

Oto one. Osoby, które weszły w ich skład:

Komenda Hufca (oprócz w/w dh Komendantki):
phm. Krzysztof Kowaluk – zastępca komendantki hufca
dh. Agnieszka Garbatiuk – skarbniczka hufca
phm. Ewa Czyżewska – członkini komendy hufca
phm. Michał Kucharski – członek komendy hufca

A w skład Komisji Rewizyjnej Hufca zostali wybrani:
phm. Agnieszka Żuk – przewodnicząca komisji
pwd. Michał Kasperuk – wiceprzewodniczący komisji
pwd. Agnieszka Lewkowicz – sekretarz komisji

 

I tutaj byłaby konieczność (taki imperatyw) zamieszczenia notek biograficznych Ale NIE. Liczę, że takie notki powstaną na stronie Hufca.

Tutaj zaś kilka (jak mówią niektórzy – garść) ważnych informacji.
Hufiec ZHP Biała Podlaska swoją działalność rozpoczyna 1 października 2020, a swoim zasięgiem obejmuje miasto Biała Podlaska, powiat bialski i parczewski. Hufiec tworzy 15 drużyn oraz 35 osób kadry. Hufiec będzie miał swoją siedzibę w Białej Podlaskiej przy placu Wolności 2. (No właśnie, ZAPRASZAMY!).

I podziękowania. Dziękujemy gościom za przybycie i uświetnienie uroczystości. Przede wszystkim seniorom harcerskim, ludziom dzięki którym zachowano ciągłość i tradycje harcerskie w Białej Podlaskiej. Dziękujemy gościom sprawującym funkcje publiczne, którzy pomimo nawału pracy znaleźli czas i chęć do uczestnictwa w naszym święcie. Byli to: Riad Haidar Poseł na Sejm RP, Maciej Buczyński wiceprezydent miasta Biała Podlaska, przedstawiciele służb mundurowych – jednostek radiolokacyjnych w Roskoszy, mjr Sławomir Miroński zastępca Dyrektora Zakładu Karnego.

Dziękujemy przedstawicielom powiatu parczewskiego i środowiska nauczycielskiego Międzyrzeca Podlaskiego, którzy pomimo odległości i aury zaszczycili nas swoją obecnością i zadeklarowali chęć pomocy w działaniach harcerskich. Dziękujemy druhowi hm. Michałowi Dymkowi Przewodniczącemu Rady Chorągwi Lubelskiej, za czas i obecność oraz za dostarczony i przeczytany list Przewodniczącego ZHP hm. Dariusza Supła. Dyrektorów szkół wymieniłem wcześniej i w tym miejscu dziękuję im szczególnie. I oczywiście dziękujemy hm. Michałowi Mojskiemu Komendantowi Hufca Łuków, a za jego pośrednictwem całemu środowisku harcerskiemu w Łukowie za wieloletnią współpracę i przygarnięcie „bialskich sierotek” po likwidacji (przed 8 laty) bialskiego hufca.

Jeżeli kogoś nie wymieniłem – przepraszam. Ale na pewno mu dziękujemy.
Na zakończenie Zjazdu minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego seniora harcerskiego, wieloletniego instruktora wspierającego harcerzy w Komarnie i Terespolu druha hm. Augustyna Kuszneruka.

Zjazd się odbył. Do pracy więc.
Ale jeszcze jedno zapewnienie.
Nie robimy tego dla siebie. Robimy to dla Was.
Nie robimy tego za pieniądze. Robimy to, bo chcemy i życzcie nam tego, czego sami sobie życzymy – żeby ciągle chciało nam się chcieć.
Czuwaj!
phm. Krzysztof Kowaluk

I jeszcze jedno (suplement). Ten Zjazd nie odbyłby się tak sprawnie bez wielkiej pomocy druha hm. Tomasza Sycha Komendanta Chorągwi Lubelskiej – specjalisty od zjazdów (i nie tylko).

Teraz to już pikuś. Mając doświadczenie, możemy się „zjeżdżać” ciągle. Oby nie (to taki dowcip).

Potrzebujemy wsparcia, dobrych myśli i niestety pieniędzy (i to nie dowcip).

zapraszamy do materiału wcześniejszego LINK

materiał: ZHP w Białej Podlaskiej Chorągiew Lubelska ZHP
tekst i zdjęcia: phm. Marta Pomorska HR Komendantka Hufca ZHP w Białej Podlaskiej Chorągiew Lubelska ZHP
film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama