Celem głównym projektu było: przywrócenie funkcji społeczno-gospodarczych na zdegradowanych obszarach Komarna-Kolonii, a także zwiększenie dostępności do infrastruktury społecznej poprzez rewitalizację zdegradowanych obiektów w centrum wsi.
Realizacja celu pozwoli na znaczne podniesienie jakości oraz dostępności oferty kulturalnej i rekreacyjnej, zwiększenie bezpieczeństwa publicznego a także zmniejszenie wykluczenia społecznego, co bezpośrednio wpłynie na rozwój społeczny i gospodarczy gminy.
W ramach projektu zrealizowane zostały następujące zadania:
1.Remont połączony ze zmianą sposobu użytkowania zabytkowej kaplicy z dzwonnicą i zagospodarowaniem przyległego terenu
2.Budowę parkingu i placu zabaw wraz z monitoringiem i oświetleniem.
3.Przebudowę nawierzchni zabytkowej Alei Lipowej wraz z konserwacją drzewostanu
4.Opracowanie dokumentacji technicznej oraz studium wykonalności, koszty usług nadzorów inwestorskich, zarządzania i promocji projektu.
Nowo utworzona infrastruktura, z centralnym punktem jakim jest wyremontowana zabytkowa kaplica, przeznaczona na salę wystawienniczą, wykorzystywana będzie min. w celu zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki utworzeniu w Komarnie-Kolonii obiektu o odpowiednim charakterze możliwe będzie przeniesienie tam części życia kulturalnego gminy. Remont zabytkowego budynku z pozostałymi elementami projektu takimi jak monitorowany parking i plac zabaw oraz droga lokalna znacząco przyczynią się do poprawy estetyki otoczenia i poziomu bezpieczeństwa mieszkańców, realizując tym samym cel projektu. Efektem realizacji projektu będzie utworzenie spójnego centrum miejscowości z wyraźnie uporządkowaną przestrzenią, oraz warunkami do wzajemnej integracji mieszkańców i uczestnictwa w lokalnych wydarzeniach kulturalnych.
Wartość projektu ogółem: 2 423 831,62 zł,.
Dofinansowanie ze środków EFRR: 1 675 005,57 zł.
Dotacja celowa z budżetu Państwa: 197 059,46 zł
materiał: Radio Biper Konstantynów
tekst: Tomasz Oksiuta inspektor ds. gospodarki odpadami komunalnymi Urząd Gminy Konstantynów / Leszek Niedaleki
zdjęcia i film: Biper TV Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki