Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Małpi Gaj oficjalnie otwarty (film) (galeria)

"Wykorzystanie walorów przyrodniczych doliny Krzny do celów edukacyjnych i turystycznych" taką nazwę nosi cały czas realizowany jeszcze projekt współfinansowany przez Unię Europejską w Białej Podlaskiej. Jego główny element - Ścieżka Przyrodnicza Wśród Drzew - Małpi Gaj - został oficjalnie otwarty i przekazany do użytku mieszkańcom w dniu 21 września 2020 roku.

Małpi Gaj wraz z całą powstałą instalacją składającą się z kilkudziesięciu elementów ma wspierać rozwój społeczno-gospodarczy mieszkańców Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez wykorzystanie turystyczne-edukacyjne-krajoznawcze-gospodarcze-sportowe-rekreacyjne doliny Krzny i nie odległej doliny Klukówki.

Kilka dni temu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Naturalnych Siedlisk Fauny i Flory. Wykorzystanie właśnie tego miejsca, które jest naturalnym dla lokalnej południowo-podlaskiej fauny i flory, Doliny Krzny, legł u podstaw stworzenia i realizowania projektu pod nazwą „Wykorzystanie Walorów Przyrodniczych Doliny Krzny do Celów Turystycznych”. – mówił prezydent Michał Litwiniuk.

Wartość całego projektu, którego częścią jest Małpi Gaj, realizowanego przez Miasto z udziałem środków unijnych to prawie piętnaście milionów złotych. Wysokość dofinansowania ze środków unijnych to dwanaście i pół miliona złotych. W Małpim Gaju najbardziej efektowną instalacją jest Ścieżka Edukacyjna Wśród Drzew na wysokości pięciu metrów, wraz z wieżą widokową skierowaną w stronę rzeki Krzny o wysokości dziesięciu metrów. Do tego cały szereg instalacji edukacyjno-rozrywkowych które popularnie nazwalibyśmy wielofunkcyjnym placem zabaw. – opisuje zrealizowany projekt Litwiniuk.

Małpi Gaj to oprócz ścieżki i placu zabaw także wyeksponowany zbiór flory wraz z oznaczeniami charakterystycznych dla dolin naszych rzek gatunków roślin. Znajdują się w Małpim Gaju także tablice edukacyjne które służyć będą do prowadzenia zajęć lekcyjnych przez nauczycieli bialskich szkół.

Efekt jaki udało się uzyskać przeprowadzając prace w Małpim Gaju jest piękny. Bialczanie powinni być zadowoleni. – to już słowa Leszka Horeglada, prezesa Grupy Horeglad, głównego wykonawcy Małpiego Gaju.

Dochodzą mnie pewne słuchy w stylu „a po co?”, „a na co?”. Na pytania te można sobie samemu odpowiedzieć odwiedzając to miejsce i przeznaczając czas na jego poznanie i pobycie właśnie tutaj. Ciesze się, że to nam dane było realizować kontrakt budowy Małpiego Gaju. Słowa uznania Prezydentowi, Radzie Miasta i Urzędowi Miasta w Białej Podlaskiej, że na realizację takiego projektu się porwał. W najśmielszych oczekiwaniach nie sądziłem, będąc jeszcze uczniem Liceum Kraszewskiego i podróżując z osiedla na Woli do szkoły, mijając zaniedbany, straszący Małpi Gaj, że kiedyś będzie prezentował się tak okazale. Doczekałem jednak tego momentu, że jako wykonawca robót, łącznie z prezydentem Michałem Litwiniukiem możemy ten obiekt przekazać mieszkańcom. – dodaje Horeglad.

Małpi Gaj ma szansę stać się miejscem spotkań dla całych rodzin. – Miasto Biała Podlaska pięknieje na naszych oczach. – mówi prezydent Litwiniuk i dodaje: – Ta ogromna wartość którą tworzymy nie utrzyma się jednak jeżeli wspólnie nie będziemy chcieli i potrafili o nią zadbać. Bardzo nas wszystkich proszę. Dbajmy o to co wspólnie stworzyliśmy.

Powstaje konstrukcja ścieżki rowerowej w Małpim Gaju (galeria) LINK
Stalowa konstrukcja Małpiego Gaju gotowa! (galeria)LINK
Już prawie, prawie finisz na Małpim Gaju (galeria) LINK
Postępy prac w „Małpim Gaju” LINK
Finisz na Małpim Gaju  LINK

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama