W role żołnierzy, oprócz Towarzystwa Historycznego „Rok 1920”, wcielili się członkowie Projektu Historycznego „Konspiracja”, Klubu Miłośników Historii „Warszawa” oraz Projektu „Rosja w ogniu”. Na oczach licznie zgromadzonej publiczności rozgrywała się żywa lekcja historii. Było na co popatrzeć, bo rekonstruktorzy robili wszystko, by ich zachowanie wypadło autentycznie.
Program zaczął się o 14.30 w parku miejskim Terespola. Stamtąd zainteresowani widowiskiem mieszkańcy przeszli w towarzystwie orkiestry dętej OSP Łomazy na łąki przy ul. Sportowej. Tam przez godzinę starano się w miarę wiernie odtworzyć przebieg działań wojskowych pomiędzy odradzającą się Rzeczpospolitą Polską, a mającą zapędy na podbicie Europy i świata bolszewicką Rosją. Widowisko rekonstruktorów w mundurach sprzed 100 lat (ponadto bogate w wybuchy pirotechniczne) obejmowało okres walk na przestrzeni sierpnia 1920 r. Rozgrywały się one na linii Bugu w okolicach Terespola. Bardzo przydatny okazał się narrator Tomasz Żurawski. Skrupulatnie relacjonował przebieg inscenizacji. Najpierw Rosjanie wyparli polskie wojska na przedpole Warszawy, po czym sami musieli uciekać przed kontrofensywą po zwycięskiej dla Polaków Bitwie Warszawskiej. Po stoczonej bitwie można było porozmawiać z rekonstruktorami i obejrzeć obozowy namiot, karabin maszynowy i armatę.
Znaczącym elementem zaplanowanej rekonstrukcji był udział terespolskiej młodzieży, która wystąpiła w roli wolontariuszy-statystów. Odtwarzana przez nich ludność cywilna w strojach ludowych wzbogaciła widowisko o akcent aktywizujący społeczność lokalną. Pokaz na łąkach był sukcesem Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu, który otrzymał na organizację rekonstrukcji dofinansowanie (40 tys. zł.) ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. Żołnierzom – rekonstruktorom gorąco dziękował burmistrz Jacek Daniluk.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
– Wojewoda Lubelski Lech Sprawka.
– Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Dziękujemy publiczności za zachowanie reżimu związanego z koronawirusem, wolontariuszem za liczny udział i wsparcie, naszym partnerom oraz osobom, organizacjom i firmom obsługującym wydarzenie za pełne zaangażowanie i profesjonalizm. Liczymy, że rekonstrukcje historyczne zagoszczą w programie kulturalnym Terespola na stałe
Rekonstrukcja bitwy z 1920 roku (galeria) LINK
materiał: MOK Terespol
tekst: Istvan Grabowski / Łukasz Pogorzelski MOK Terespol
zdjęcia: Irina Szepielewicz
opracowanie: Gwalbert Krzewicki