Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Gen. Franciszek Krajowski – polak – żołnierz – bohater – terespolanin (galeria)

Takiego dnia jak niedziela 13 września 2020 roku w Terespolu nie było już dawno. W sumie przez całe dwa dni weekendu odbywały się ważne i niepowtarzalne dla mieszkańców Terespola i okolic wydarzenia a wpisujące się już na wieki w historię miasta granicznego. Dotyczyły zarówno rocznicy 1920 roku i Bitwy Warszawskiej ale i co bardziej ważne dla mieszkańców miasta - uroczystości związane z postacią gen. Franciszka Krajowskiego. Miasto Terespol podjęło się organizacji wydarzeń z niedzieli wspólnie z 18 Dywizją Zmechanizowaną z Siedlec. - Wojsko wróciło do miasta! - podsumowuje burmistrz Jacek Danieluk.

Wydarzenia z soboty opisaliśmy w materiale <<==>> Rekonstrukcja bitwy z 1920 roku (galeria) <<==>> LINK – czytelników zaprosimy niebawem na film z pola bitwy rekonstrukcyjnej.

Film powstaje także z dnia wczorajszego, niedzieli, 13 września 2020 roku. Tego dnia odsłonięta została tablica oraz pomnik generała a miejskiemu skwerowi w centrum miasta zostało nadane jego imię. Towarzyszyły temu ekspozycja sprzętu wojskowego a na scenie wystąpili cenieni artyści muzyczni. Zresztą punktów w programie niedzielnym było tak dużo, że śmiało można było przyjechać do Terespola w godzinach porannych i zostać do późnych godzin wieczornych.

Rano bowiem szykowano się do Biegu im. gen. dyw. Franciszka Krajowskiego na dystansie 1920 metrów. Bieg wystartował równo o godzinie dziesiątej. W południe odprawiona została uroczysta msza w kościele pw. Świętej Trójcy w Terespolu. Zaraz po niej, na zewnętrznej ścianie świątyni, przy tak zwanym „starym, głównym wejściu” odsłonięto tablicę poświęconą generałowi Franciszkowi Krajowskiemu. Następnie w asyście Kompanii Honorowej i Pocztu Sztandarowego 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz Orkiestry Wojskowej z Siedlec przemaszerowano w rejon hal przy ulicy Wojska Polskiego. Tu odsłonięto pomnik Generała a skwerowi przy Wojska Polskiego pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Reymonta nadano nazwę „Skwer Generała Franciszka Krajowskiego”. Pod pomnikiem na skwerze złożono kwiaty, odczytano apel poległych i oddano salwy honorowe.

Po części oficjalnej zaproszono mieszkańców i gości do Parku Miejskiego. Tu czekały już atrakcje wojskowo – artystyczne. Na scenie koncert w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej „O Prostą Pamięć – Wołamy…” w wykonaniu: Artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz scen warszawskich. Następnie Największe Przeboje XX wieku w wykonaniu zespołu „Silk”.

To co wzbudziło równie duże zainteresowanie i młodych i starszych wiekiem to ekspozycja sprzętu wojskowego znajdująca się na wyposażeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej a także mobilna strzelnica wojskowa w której można było do woli postrzelać z ostrej amunicji. Na zgłodniałych czekała grochówka wojskowa z wojskowego kociołka.

Z Terespola mnie i mamę wyrzucili. Tułaliśmy się. Mieszkałam w Warszawie, Atenach, Szczecinie, w wielu miejscach. Terespol jednak pozostał moją małą Ojczyzną i miastem dzieciństwa.- mówi wzruszona ale i szczęśliwa uczestnicząc w wydarzeniach wnuczka Generała, Wielisława Papadopulos – Krajowska.

A wszystko zaczęło się od niezobowiązującej rozmowy na terenie terespolskiej Prochowni… – mówi burmistrz Jacek Danieluk.

Pełne rozmowy i wypowiedzi już niebawem w materiale filmowym z Terespola! Zapraszamy do obserwacji portalu!

materiał: Radio Biper Terespol
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama