Wydarzenia z soboty opisaliśmy w materiale <<==>> Rekonstrukcja bitwy z 1920 roku (galeria) <<==>> LINK – czytelników zaprosimy niebawem na film z pola bitwy rekonstrukcyjnej.
Film powstaje także z dnia wczorajszego, niedzieli, 13 września 2020 roku. Tego dnia odsłonięta została tablica oraz pomnik generała a miejskiemu skwerowi w centrum miasta zostało nadane jego imię. Towarzyszyły temu ekspozycja sprzętu wojskowego a na scenie wystąpili cenieni artyści muzyczni. Zresztą punktów w programie niedzielnym było tak dużo, że śmiało można było przyjechać do Terespola w godzinach porannych i zostać do późnych godzin wieczornych.
Rano bowiem szykowano się do Biegu im. gen. dyw. Franciszka Krajowskiego na dystansie 1920 metrów. Bieg wystartował równo o godzinie dziesiątej. W południe odprawiona została uroczysta msza w kościele pw. Świętej Trójcy w Terespolu. Zaraz po niej, na zewnętrznej ścianie świątyni, przy tak zwanym „starym, głównym wejściu” odsłonięto tablicę poświęconą generałowi Franciszkowi Krajowskiemu. Następnie w asyście Kompanii Honorowej i Pocztu Sztandarowego 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz Orkiestry Wojskowej z Siedlec przemaszerowano w rejon hal przy ulicy Wojska Polskiego. Tu odsłonięto pomnik Generała a skwerowi przy Wojska Polskiego pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Reymonta nadano nazwę „Skwer Generała Franciszka Krajowskiego”. Pod pomnikiem na skwerze złożono kwiaty, odczytano apel poległych i oddano salwy honorowe.
Po części oficjalnej zaproszono mieszkańców i gości do Parku Miejskiego. Tu czekały już atrakcje wojskowo – artystyczne. Na scenie koncert w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej „O Prostą Pamięć – Wołamy…” w wykonaniu: Artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz scen warszawskich. Następnie Największe Przeboje XX wieku w wykonaniu zespołu „Silk”.
To co wzbudziło równie duże zainteresowanie i młodych i starszych wiekiem to ekspozycja sprzętu wojskowego znajdująca się na wyposażeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej a także mobilna strzelnica wojskowa w której można było do woli postrzelać z ostrej amunicji. Na zgłodniałych czekała grochówka wojskowa z wojskowego kociołka.
– Z Terespola mnie i mamę wyrzucili. Tułaliśmy się. Mieszkałam w Warszawie, Atenach, Szczecinie, w wielu miejscach. Terespol jednak pozostał moją małą Ojczyzną i miastem dzieciństwa.- mówi wzruszona ale i szczęśliwa uczestnicząc w wydarzeniach wnuczka Generała, Wielisława Papadopulos – Krajowska.
– A wszystko zaczęło się od niezobowiązującej rozmowy na terenie terespolskiej Prochowni… – mówi burmistrz Jacek Danieluk.
Pełne rozmowy i wypowiedzi już niebawem w materiale filmowym z Terespola! Zapraszamy do obserwacji portalu!
materiał: Radio Biper Terespol
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki