Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: Superkomputery w walce z koronawirusem

Korzystający z europejskich obliczeń superkomputerowych projekt badawczy finansowany ze środków UE zapowiada obiecujące wyniki w zakresie potencjalnego leczenia zakażeń COVID-19. To jeden z wielu przykładów, w jaki sposób unijny program w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” wspiera naukowców szukających sposobów na pokonanie wirusa.

Finansowane przez UE konsorcjum Exscalate4CoV ogłosiło, że już zarejestrowany lek generyczny stosowany do leczenia osteoporozy, Raloksyfen, może być skutecznym sposobem leczenia zakażonych COVID-19 pacjentów z łagodnymi objawami. Konsorcjum korzysta ze wspieranej przez UE platformy do prowadzenia obliczeń superkomputerowych, jednej z najpotężniejszych na świecie, w celu sprawdzenia potencjalnego wpływu znanych cząsteczek na strukturę genomu u koronawirusa. Jest to jeden z wielu przykładów, w jaki sposób unijny program w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” skupia najlepszych europejskich naukowców, firmy farmaceutyczne, technologie i infrastrukturę badawczą, aby pomóc w pokonaniu wirusa.

Marija Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała: Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy nauki. Od stycznia koncentrujemy nasze wysiłki wspierając podmioty zajmujące się badaniami i innowacją w odpowiednich dziedzinach, aby znaleźć rozwiązania i powstrzymać wirusa. Dlatego też wsparliśmy Exscalate4CoV kwotą w wysokości 3 mln euro na sfinansowanie ich badań i cieszę się z osiągniętych przez nie obiecujących wyników.

Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, powiedział: Platforma Exscalate4CoV to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie opracowywania leków w Europie i na świecie. Potwierdza ona wartość prawdziwie paneuropejskiej współpracy, łączącej najlepsze zdolności, jakie Europa może zaoferować w dziedzinie biomedycyny i obliczeń wielkiej skali.Będziemy nadal mobilizować wszystkie dostępne technologie, w tym sztuczną inteligencję, do walki z koronawirusem.

Konsorcjum Exscalate4CoV, wykorzystujące jedyną w swoim rodzaju kombinację wysokiej mocy obliczeniowej i sztucznej inteligencji z przetwarzaniem biologicznym, zrzesza 18 partnerów i dodatkowo 15 członków stowarzyszonych. Łączy ono ośrodki obliczeń superkomputerowych we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech, duże ośrodki badawcze, firmy farmaceutyczne i instytuty biologii z całej Europy. Platforma dysponuje mocą obliczeniową w wysokości około 120 PetaFLOPsów i umożliwia prowadzenie badań nad zachowaniem cząsteczek w celu określenia skutecznego sposobu leczenia zakażenia koronawirusem. Biblioteka związków chemicznych projektu stale rośnie dzięki umowom z nowo stowarzyszonymi firmami farmaceutycznymi.

Konsorcjum przetestowało już praktycznie 400 tys. cząsteczek przy użyciu superkomputerów. Wstępnie wybrano 7 tys. cząsteczek i poddano je dalszym badaniom in vitro. Raloksyfen okazał się obiecującą cząsteczką: według autorów projektu mógłby skutecznie blokować replikację wirusa w komórkach i w ten sposób powstrzymywać rozwój choroby. Jako zalety leku naukowcy wymieniają jego bardzo dobrą tolerancję u pacjentów, bezpieczeństwo i zbadany profil toksykologiczny.

Kolejnym krokiem będą dyskusje konsorcjum z Europejską Agencją Leków na temat tego, w jaki sposób należy kontynuować badania kliniczne, aby ocenić nowe potencjalne zastosowania Raloksyfenu. W przypadku ich powodzenia lek ten można szybko udostępnić w bardzo dużych ilościach i po niskich kosztach.

Kontekst

Wykorzystując europejską platformę do prowadzenia obliczeń superkomputerowych, Exscalate4CoV jest w stanie przeprowadzić w ciągu kilku tygodni proces badań, który prowadzony tradycyjnymi technikami zająłby wiele lat. W ramach pierwszego etapu dotychczas zidentyfikowano 6 z 25 różnych, stale ulegających zmianom modeli białkowych koronawirusa wywołującego COVID-19. Co tydzień platforma otrzymuje różne mutacje, które następnie są przekształcane w formę cyfrową, wykorzystywaną na kolejnym etapie. Polega on na porównaniu cyfrowej formy białek koronawirusa z cząsteczkami reprezentowanymi w dostępnej bibliotece związków chemicznych. Na trzecim i ostatnim etapie zidentyfikowane cząsteczki przechodzą szereg dodatkowych biologicznych badań w laboratoriach znajdujących się w Belgii i Niemczech, aby można było zrozumieć, jak zidentyfikowana cząsteczka wchodzi w interakcję z modelem wirusa i ocenić stopień, w jakim może ona zatrzymać jego działalność.

W dalszej kolejności w ramach projektu opisane powyżej badania będą prowadzone nad kolejnymi 5 mln cząsteczek spośród 500 mld zgromadzonych w bibliotece związków chemicznych. Oczekuje się, że w ich wyniku zostaną zidentyfikowane kolejne potencjalne cząsteczki, co przyczyni się do znalezienia skutecznego sposobu leczenia choroby.

Exscalate4CoV jest jednym z 18 projektów badawczych, na rzecz których przyznano łącznie 48,2 mln euro w ramach niedawnego nadzwyczajnego zaproszenia do składania wniosków w sprawie badań nad koronawirusem, na działania mające na celu poprawę gotowości i reagowania na ogniska choroby oraz opracowanie szybkich badań w miejscu opieki nad pacjentem, nowych metod leczenia i nowych szczepionek. Prace wykonane przez konsorcjum Exscalate4CoV były możliwe dzięki 3 mln euro przekazanym z nadzwyczajnych funduszy UE w ramach skoordynowanej reakcji UE na pandemię koronawirusa, a projekt uzyskał wsparcie ze strony przedsiębiorstw z branży farmaceutycznej, które udostępniły na jego potrzeby próbki leków za pośrednictwem swojej otwartej bazy danych biologicznych „Drugbox”.

W latach 2014–2018 UE zainwestowała około 600 mln euro w obliczenia wielkiej skali w ramach programu „Horyzont 2020” i instrumentu „Łącząc Europę”. W 2018 r. ustanowiono Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali – wspólną inicjatywę UE i 32 państw europejskich na rzecz stworzenia światowej klasy europejskiego ekosystemu obliczeń superkomputerowych o wartości 1 mld euro.

W dniu 4 maja, podczas szczytu w sprawie globalnej reakcji na pandemię koronawirusa, Komisja zobowiązała się do przeznaczenia ogółem 1,4 mld euro, z czego 1 mld euro pochodzi z programu „Horyzont 2020” i ma służyć opracowaniu szczepionek, nowych metod leczenia oraz narzędzi diagnostycznych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Od stycznia 2020 r. Komisja uruchomiła w ramach programu „Horyzont 2020” łącznie 547 mln euro na walkę z koronawirusem.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama