Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Powrócił cykl „Spotkań z fotografem” w BCK

W niedzielę 6 września w Bialskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie ze znanym lubelskim fotografem Robertem Pranagal. Była to kolejna po przerwie odsłona cyklu spotkań, którego tematem jest fotografia. Ich organizatorem jest Fotoklub Podlaski oraz Bialskie Centrum Kultury

Lubelski fotograf opowiedział o swoich projektach fotograficznych, które realizował na przestrzeni ostatnich lat swojej pracy. Między innymi zaprezentował zdjęcia z cyklu „Memu miastu”, który powstał dla miasta Lublina na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Cykl ten kontynuowany jest przez fotografa do dziś. Pierwszy składał się z 41 zdjęć wykonanych za pomocą historycznej techniki fotograficznej – oleju – techniki popularniej w początkach XX wieku wśród piktorialistów. Dzięki temu mają one niepowtarzalną stylistykę zdjęć z tamtych czasów. Bardziej przedstawiają rysunek lub obraz niż typowe zdjęcie. Autor zdjęć podczas spotkania podkreślił, że każda z tych fotografii jest unikatowa ze względu na to, że nie da się właściwie zrobić drugiej takiej samej za pomocą tej techniki. Ten rodzaj fotografii, jak mówił daje mu duże pole do eksperymentu. 

Jednak to nie jest jedyny typ fotografii, jaką się para. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć również jego inne cykle zdjęć wykonane już w technice współczesnej. Gość zaprezentował m.in. swoje zdjęcia portretowe, z wydarzeń muzycznych z wystawy „Jazz – sprawa osobista” , czy z Festiwalu „Land art”, dzieląc się przy okazji ze słuchaczami tajnikami swojego warsztatu i doświadczeniem w pracy na tego rodzaju sesjach fotograficznych. Jego prace można było obejrzeć zarówno na prezentacji multimedialnej oraz również w formie odbitek. 

Kolejne „Spotkanie z fotografem” już 4 października. Wkrótce podamy więcej szczegółów. 

***

Robert Pranagal.  Autor siedmiu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobywca medali, wyróżnień i nagród na międzynarodowych salonach fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Uhonorowany tytułem Wybitnego Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (E. FIAP), a także Medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (1918–2018) oraz Medalem 700-Lecia Miasta Lublin. Na stałe współpracuje z Magazynem Lubelskim LAJF i jest związany z lubelskimi instytucjami kultury, a także szeroko rozumianym lubelskim środowiskiem fotograficznym, gdzie angażuje się w działalność edukacyjną, animacyjną i społeczną. 

zdjęcia: Jakub Sowa
notka biograficzna: Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Lubelski

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama