Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Łomazy + rower + historia + stowarzyszenie = wspaniała przygoda! (film) (galeria)

Łomaskie Stowarzyszenie Rozwoju zaprosiło na wycieczkę rowerową "Mama, Tata i Ja, czyli poznajemy historię Łomaz". Rowerzyści wystartowali wczoraj, 6 września, z centrum Łomaz spod Banku Spółdzielczego. Do pokonania mieli trasę: Łomazy – Kozły – Korczówka – Bielany – cegielnia w Łomazach. Na zakończenie wycieczki przygotowano ognisko z upominkami oraz konkurs wiedzy o zabytkach z nagrodami. Aby dobrze w nim wypaś oprócz pedałowania i bezpiecznej jazdy należało zwracać uwagę na niesamowite historie opowiadane podczas dwóch planowych postojów.

film: Łomazy. Historia gminy z rowerowej perspektywy cz 1 START

https://www.facebook.com/radiobiper/videos/638453793723579/

 

film: Łomazy. Historia gminy z rowerowej perspektywy cz 2 JUŻ NA TRASIE TUŻ PRZED KOZŁAMI

https://www.facebook.com/radiobiper/videos/3543872578998908

 

Jak zwykle u nas w Łomazach, przygodę rowerową przygotowało Łomaskie Stowarzyszenie Rozwoju. Nie próżnujemy mimo, że covid nas trochę zblokował to jednak nasze głowy nadal pełne pomysłów i chęci ich realizacji. Zaczynamy normalnie funkcjonować. Oczywiście maseczki dziś dostaną wszyscy, przynajmniej na czas wspólnego zdjęcia i spotkań podczas postojów, przypominamy też o zachowaniu dystansu społecznego. Podczas samego rajdu maseczki oczywiście nie obowiązują, cieszymy się fantastyczną pogodą i świeżym, wiejskim, łomaskim powietrzem. Trasa jest znana. Finał na łomaskiej cegielni. Tam ognisko z kiełbaskami i pączek dla każdego. Tu na starcie rozdajemy nasze stowarzyszeniowe, niebieskie czapeczki z hasłem tegorocznego rajdu i butelka wody na drogę. Na cegielni rozdamy medale ukończenia rajdu. Ale i to nie wszystko! Mamy specjalne nagrody dla osób którym najlepiej pójdzie z wypełnieniem testu o historii Gminy Łomazy. Po drodze na kilku postojach czytana będzie nasza lokalna historia i trzeba będzie słuchać to co będzie czytane. Na podstawie przekazanych informacji opracowaliśmy test historyczny. Kozły, Korczówka, Bielany i sama Cegielnia Łomazy to dziś nasze główne tematy. Do uczestnictwa w rajdzie było chętnych ogromna ilość osób. Niestety jesteśmy wstanie bezpiecznie zapewnić udział jedynie sześćdziesięciu rowerzystom i dziesięciu opiekunom. To i tak przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. – mówi Ewelina Wołosowicz, organizatorka rajdu, członkini Łomaskiego Stowarzyszenia Rozwoju. Prezesem organizacji jest Lucyna Kamińska.

Każdy uczestnik zobowiązany został do posiadania kamizelki odblaskowej i maseczki ochronnej. Mimo trudności w rajdzie uczestniczyć chciało więcej osób niż ogarnąć byli wstanie organizatorzy. Ostatecznie skończyło się na 60 rowerzystach i 10 opiekunach. Bezpieczeństwa na trasie, pilotowania i blokadę najważniejszych skrzyżowań w celu przepuszczenia rowerzystów pilnowali policjanci z Komisariatu w Wisznicach i podczas całej trasy strażacy z OSP Łomazy.

Specjalne podziękowania organizatorzy kierują pod adresem wójta Łomaz – Jerzego Czyżewskiego, który osobiście w rajdzie uczestniczyć nie mógł ale czekał na uczestników na łomaskiej cegielni i tu wraz z organizatorami wręczał medale i nagrody. Podziękowania również Romanowi Stanielewicz prezesowi OSP Łomazy za pilotowanie i nadzór trasy, swoje zrobił też Andrzejowi Wiński przewodniczący Rady Gminy Łomazy, podczas rajdu pilnował jako strażak porządku i ubezpieczał rowerzystów na trasie.

Organizatorzy dziękują też Krzysztofowi Kamińskiemu który zamykał peleton samochodem lawetą, to tak w razie czego gdyby któryś z jednośladów odmówił posłuszeństwa i trzeba byłoby go zabrać z trasy. Warto wymienić też choćby dwóch uczestników rajdu: kręcił bowiem również sołtys Łomaz Marian Serhej i ksiądz Krzysztof Zawadzki, który też kręcił kilometry rowerem po Gminie Łomazy a dodatkowo przedstawiał jedną z opowieści historycznych.

Kolejne wydarzenia organizowane przez Łomaskie Stowarzyszenie Rozwoju już niebawem! Już dziś zapraszamy!

 

tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki / Ewelina Wołosowicz
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama