Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Środowiskowy popis możliwości twórczych – wystawa w Galerii Podlaskiej (galeria)

Do końca września w Galerii Podlaskiej oglądać można interesującą i wielowątkową wystawę bialskiego środowiska artystycznego „Novum”. - Jestem bardzo zadowolona z prac, jakie przedstawiają autorzy oraz możliwości pokazania ich na wernisażu. Obostrzenia związane z pandemią koronowirusa utrudniały przygotowanie imprezy z udziałem dużej grupy widzów. Na szczęście 31 lipca zorganizowaliśmy wernisaż w odnowionym parku radziwiłłowskim i spotkał się on z entuzjastycznym odzewem tych wszystkich, którzy od kilku miesięcy nie mogli spotykać się w Galerii Podlaskiej.

– Było co oglądać, ba autorzy stanęli na wysokości zadania i przedstawili urozmaicone technicznie i tematycznie prace. Wystawa umożliwia podziwianie: krzyczącego kolorami malarstwa wykonanego olejem, akrylem, gwaszem, pastelami i akwarelą, komiksów, grafik, rzeźb, a nawet instalacji przestrzennych – mówi kierownik Galerii Podlaskiej Renata Sobczak.

Założeniem wystawy „Novum” było pokazanie najnowszych dzieł, (jeśli chodzi o datę powstania) lub dzieł nawiązujących treścią do tego, co wydarzyło się niedawno w życiu 24 artystów.

Pokazali się twórcy mieszkający w: Białej Podlaskiej, Husince, Ortelu Królewskim, Rakowiskach, Terespolu, Warszawie i Wisznicach.

Oto oni:
Ewa Borowska, artystka, animator sztuki i pedagog, zakochana w pastelach, ale tworząca w różnych technikach malarskich, rysunku i typografii. Na wystawie prezentuje cykl pasteli „Oswajanie koronowirusa”.
Janusz Buda, malarz specjalizujący się w obrazach werystycznych przedstawia pejzaże zimowe i jesienne.
Paweł Cajgner, grafik warsztatowy i komputerowy spełniający się w różnych dziedzinach sztuki. Prezentuje budzące różne skojarzeni, krzyczące kolorami sceny rodzajowe i nawiązujące do mitologii.
Edyta Drobysz specjalizująca się w: malarstwie, rysunku, scrapbookingu i szyciu patchworków. Prezentuje teraz obrazy abstrakcyjne, dowodzące wyobraźni i poszukiwania oryginalnych rozwiązań twórczych.
Maciej Falkiewicz, absolwent ASP z ogromnym dorobkiem, prezentuje cykl obrazów z kwiatami, które mają być wyrazem optymizmu i radości życia.
Tomasz Gadomski, grafik komputerowy pasjonujący się malarstwem i rysunkiem. Wystawia teraz obrazy abstrakcyjne, przypominające grę kolorami.
Jacek Gałczyński, absolwent ASP zajmujący się malarstwem, grafiką i rzeźbą sakralną. Tym razem prezentuje abstrakcyjne pejzaże i figurę Chrystusa Frasobliwego.
Kaja Gromadzka, zafascynowana grafiką, prezentuje oryginalne linoryty z pejzażami miejskimi w tle.
Marek Jędrych, autor fantazyjnych obrazów do oglądania i czytania przedstawia nowe, szokujące kolorami i formą obrazy z postaciami rodem z Kosmosu.
Adam Korszun
, absolwent ASP, daje upust fascynacji kolorami. Jego realistyczno- fantazyjne obrazy zaskakują skojarzeniami.
Danuta Koszołko, malarka i poetka zaskakuje widzów wszechstronnością. Przygotowała abstrakcyjne obrazy, wyrażające zmienne nastroje, rzeźbę kobiety w masce oraz instalację przestrzenną „Patrz sercem”.
Piotr Kowieski, malarz, muzyk i poeta przedstawia enigmatyczne obrazy, budzące rozmaite skojarzenia. Emanuje z nich kolor i fantazja twórcy.
Dorota Kulicka, pedagog socjalny i malarka wystawia tym razem prace abstrakcyjne, a wśród nich pokaźnych rozmiarów obraz z prowokacyjnym tytułem „Tu wolno malować”.
Artur Kulik, uprawiający malarstwo i grafikę, pokazuje rzeźby ceramiczne zaskakujące indywidualnym podejściem do tematu.
Jolanta Kuśmierz, malarka i rysownik prezentuje obrazy skłaniające do myślenia. Stanowią one połączenie realnych kształtów z fantazyjną abstrakcją.
Janusz Maksymiuk, malarz i pastelista, od lat pozostaje wierny pejzażom Podlasia. Tym razem prezentuje ukwiecone łąki nadbużańskie.
Renata Owczaruk, malarka i pedagog przedstawia prace abstrakcyjne w tematyce, zaskakujące bogactwem kolorów.
Roman Pieńkowski, malarz, rysownik i grafik wystawia nostalgiczne akwarele z bialskimi widokami malowanymi w strugach deszczu.
Patryk Pykacz, artysta wizualny, pisarz i muzyk zaskakuje widza dyskursywnymi obrazami olejnymi, w których przedstawione postacie są prowokacją do skojarzeń.
Mieczysław Skalimowski, malarz i rysownik daje próbki swoich fascynacji komiksem o tematyce historycznej.
Renata Sobczak, zajmujące się malarstwem i rysunkiem wystawia abstrakcyjno- realistyczne kompozycje podyktowane jak twierdzi intuicją.
Jarosław Struk
, malarz, rysownik i grafik, który zdobył niedawno wyróżnienie na Ogólnopolskim Biennale Malarstwa, wystawia fantazyjne abstrakcje malowane olejem.
Agnieszka Wołosowicz
, malarka propaguje zbliżenie do natury. Stąd jej pejzaże pokazują ciepłe w barwie pejzaże.
Magdalena Wójcik, malarka, projektantka i poetka wystawia obrazy eksponujące zagadkowe twarze.

Ta wystawa środowiskowa dowodzi, wprost, że Biała Podlaska ma się czym pochwalić. Bogate w treści i formie prace prezentują wysoki poziom artystyczny i zachęcają do obcowania ze sztuką. Dobrze się stało, że wernisaż zorganizowany w odnowionym zespole zamkowo – parkowym Radziwiłłów, umożliwił obecność wielu koneserów sztuki współczesnej. Jestem pod ogromnym wrażeniem pomysłów i zachęcam bialczan do oglądania tej wystawy w murach Galerii Podlaskiej – mówi prezydent miasta Michał Litwiniuk.

materiał: Radio Biper
tekst: Istvan Grabowski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama